DOLAR33,0413% 0.65
EURO36,0249% 0.4
STERLIN42,9931% 1.08
FRANG36,9546% 0.88
ALTIN2.561,47% 0,47
BITCOIN57.895,931.467
</div

Vali Yavuz, TÜBİTAK Yarışmalarında Dereceye Giren Öğrenciler ile Öğretmenlerini Ödüllendirdi

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Vali Yavuz, TÜBİTAK Yarışmalarında Dereceye Giren Öğrenciler ile Öğretmenlerini Ödüllendirdi
reklam

TÜBİTAK Ortaokul-Lise Projeleri Yarışması ve TÜBİTAK 29. Bilim Olimpiyatlarında Dereceye Giren Öğrenciler ile Öğretmenler, Vali Yavuz Tarafından Ödüllendirildi

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından her yıl ortaokul ve lise öğrencileri arasında Araştırma ve Proje Yarışmaları ve Bilim Olimpiyatları düzenlenmekte olup bu kapsamda gerçekleşen TÜBİTAK Ortaokul ve Lise Projeleri Yarışması ve TÜBİTAK 29. Bilim Olimpiyatlarında dereceye giren öğrenciler ve öğretmenlerine Vali Seddar Yavuz tarafından ödülleri verilerek başarılarından dolayı tebrik edildi.

Valilik Akçakoca Toplantı Salonunda gerçekleşen törene; Vali Seddar Yavuz’un yanısıra, İl Milli Eğitim Müdür V. Murat Şendoğan, Şube Müdürleri, dereceye giren öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldı.

Herkesi sevgi ve saygıyla selamlayarak sözlerine başlayan Vali Seddar Yavuz yaptığı konuşmalarında; Öncelikle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, bu buluşmalarımızın ülkemizin bilim ve teknolojisine katkı sunmasını, teşvik etmesini temenni ediyorum.

Aziz Milletimiz Tarih Boyunca Büyük Devletler Kurmuş, Gerçekten Dünya Üzerindeki Ender Milletlerden Bir Tanesidir

Türk tarihinin süreklilik arz ettiğini belirten Vali Yavuz;  Hepinizin bildiği gibi sanayi devrimini gerçekleştiremeyerek büyük bir imparatorluğun dağılmasına, daha sonrada yüzbinlerce, milyonlarca insanın mülteci haline gelmesine ve Balkanlarda, Kafkaslarda, Orta Doğuda yüzbinlerce, milyonlarca soydaşımızın yada akraba topluluklarının yok oluşlarına, ölümlerine şahitlik etmek zorunda kalan bir neslin evlatlarıyız. Bu modernleşme, bilim ve teknoloji arayışı hepimizi derinden etkilemiş, adeta bizi sarsmış, zaman zaman da hırslandırmış, neden geri kaldığımızın sorularını  delice kendimize sormuş ve zaman zaman da bunun girdaplarında kendimizi kaybetmişizdir. Bu zorluk ve güçlükler içerisinde Aziz Milletine güvenen büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde bu enkazın üzerine yeni ve genç bir Cumhuriyet kurmak kısmet oldu. Aziz Milletimiz tarih boyunca büyük devletler kurmuş dünya üzerindeki ender milletlerden bir tanesidir. Nitekim dünya üzerindeki son evrensel ve emperyal imparatorluğun sahibi de yine biziz. Biz Osmanlıyı Selçuklunun, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin de Osmanlının rakibi olarak görmüyor, Türk devletlerini kesintisiz bir tarih olarak görüyoruz. Elbette isimleri, rejimleri farklı olabilir ama Türk tarihi süreklidir. Kaybetmişlik duygusu zaman zaman bizim tarih sürekliliğini de unutturmaya başladı. O açıdan da sizlerden beklentimiz tarihinizle kapışmanız değil, tarihinizi iyi okumanız, öğrenmeniz ve tarihte yanlış yapılanların tekrar edilmemesi ve bugün daha doğru bir yol alınmasının yollarını ve yöntemlerini bulmanızdır.

Kocaeli Bilim, Sanayi ve Teknoloji Üssü Olduğu Kadar Aynı Zamanda Bilişim ve İnovasyon Merkezidir

Kocaeli’nin Türkiye’yi dünya ile yarıştıran, rekabet ettiren bir şehir olduğunu vurgulayan Vali Yavuz;  Bilim ve teknoloji yolculuğu bugün itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Devletini çok daha iyi bir noktaya taşımıştır. Türkiye, bilim ve teknolojiye yatırım yapıyor. Ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti inanılmaz bir gelişim, değişim ve dönüşüm içerisinde. Bu değişim ve dönüşüm içinde kendine önemli bir yer tutan Kocaeli, bilim, sanayi ve teknoloji üssü olduğu kadar aynı zamanda bilişim ve inovasyon merkezi haline gelmiştir. Aynı zamanda endüstri bölgelerinin, Ar-Ge merkezlerinin, teknoparkların bulunduğu, kısacası bilim ve teknoloji üretilen bir şehir olmuştur.  Kocaeli Türkiye’yi dünya ile yarıştıran, rekabet ettiren bir şehir. Bu özellikleriyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde bugün övündüğümüz her ne teknoloji varsa bir şekilde Kocaeli sınırlarından mutlak suretle geçmiş olmalıdır ve geçmiştir. Böylesine güzel bir şehirde öğrenci olmak, böylesine lider ve önder bir şehirde öğretmen, sanayici, bilim insanı, yönetici   olmak ayrı bir mutluluk ve övünç kaynağı olsa gerek.

Her Bitki Kendi Toprağında Daha İyi Yetişir

Kendi ayakları üzerinde onurlu bir şekilde duran Türkiye arzusunda olduklarını belirten Vali Yavuz; Dünyanın neresinde yaşadığınız önemli değil ama kalbinizin Türk Milleti ve Devleti ile birlikte atması fevkalade önemli. Tam bağımsız bir Türkiye, anti emperyalist bir Türkiye, bilim ve sanayide kalkınmış bir Türkiye, kendi ayakları üzerinde onurlu bir şekilde duran bir Türkiye arzu ediyor ve bunun sevdasının peşinde koşuyoruz. Bu elbette değerlerimiz ile olabilecek bir şey. Her bitki kendi toprağında daha iyi yetişir. Siz gençlerimizi önemsiyoruz. Bugün bilim ve teknolojide çok önemli bir noktaya gelebilirsiniz. Ama iyi insan olmak ve kime hizmet ettiğini bilmek çok kıymetli bir husus. Biz bu ülkeyi ve medeniyeti kalkındıracağız ve bu medeniyete hizmet edeceğiz. Elbette insanlığa hizmet edeceğiz.

Tek Sevdamız Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Milleti Olsun

Türkiye Cumhuriyeti Devletini gençlerin kendilerinden daha iyi kalkındıracağını belirten Vali Yavuz; 4.0’ı konuşuyorduk şimdi ise 5.0’ı konuşuyoruz. 5.0’da dijitalleşme, yapay zekâ var şimdi. Şu anda mesafeyi kapatmak çok daha kolay hale geldi. Daha önce sanayi devrimini ıskaladık başımıza gelmeyen kalmadı, şimdi bu çağı ıskalamamalıyız. Bu çağı ıskalamamak sizinle olabilecek bir şeydir. O yüzden Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiç olmadığı kadar bilim, teknoloji ve sanayiyi destekliyoruz. Ümidinizi diri tutun, bu ülkeyi siz değiştireceksiniz, bu ülkeyi siz kalkındıracaksınız biz size sonuna kadar güveniyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devletini bizden daha iyi kalkındıracağı konusunda sizlere güvenim tam. O yüzdende gerek TÜBİTAK araştırma projeleri yarışmalarında gerek bilim olimpiyatlarında dereceye giren siz evlatlarımızı gönülden tebrik ediyorum. Yolunuz bahtınız açık olsun. Sizlere mentorluk yapan, destek olan kıymetli öğretmelerimize bir kez daha huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Bilim ve teknoloji yolculuğunda yolunuz bahtınız açık olsun ama neden ve niçin çalıştığımızın farkında olalım, niçin başardığımızın farkında olalım, kime hizmet ettiğimizi aklımızdan çıkarmayalım tek sevdamız Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk Milleti ve Ay Yıldızlı Al Bayrağımız olsun. Hepinizi bir kez daha sevgiyle saygıyla selamlıyor, gönülden tebrik ediyorum.” diyen Vali Yavuz herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışmalarında ve TÜBİTAK 29. Bilim Olimpiyatlarında dereceye girmeye hak kazanan 23 proje ve 45 öğrenci içinden madalya alan 22 öğrenci ile 11 danışman öğretmene Vali Seddar Yavuz ödüllerini vererek tebrik etti. Başarılarının devamını diledi.

reklam