DOLAR32,7314% 1.41
EURO35,0554% 0.38
STERLIN41,5981% 0.74
FRANG36,7675% 1.8
ALTIN2.456,40% 2,73
BITCOIN65.224,01-2.498
reklam

Tarhan: “Karamürsel’e RES kurulamaz!”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Tarhan: “Karamürsel’e RES kurulamaz!”
reklam

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan Kocaeli Karamürsel’de mahkeme tarafından durdurulmasına rağmen çalışmaları süren Rüzgar Enerji Santrali (RES) ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

“Mahkemenin durdurma kararına rağmen RES çalışmaları sürüyor”

Kocaeli Karamürsel Senaiye Mahallesi’ne kurulması planlanan RES Kocaeli 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Ancak köylülerin iddialarına göre bölgede RES kurulması çalışmaları devam ediyor. Konuyu TBMM gündemine taşıyan Tarhan, şunları kaydetti: “Türkiye’de son yıllarda çok fazla RES kurma çalışmaları bulunuyor. Bunlardan birinin de Karamürsel’e kurulması planlanıyordu ancak mahkeme kararı ile bu çalışma durduruldu. Bölge sakinlerinin şikayetlerine göre alanda şantiye devam ediyor ve işçiler tarafından RES direkleri dikiliyor. Mahkeme kararına rağmen şirketler faaliyete devam etme cesaretini nereden alıyorlar?”

Tarhan, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Birçok hisse sahibinin arsalardaki dönümlerinin bir kısmı bu süreçte aceleyle kamulaştırıldı. Ancak geri kalan dönümlerinin ne olacağı belirsiz. Hisse sahiplerine bu konuda bilgi dahi verilmiyor. Bilgi almaya çalıştıklarında elleri boş dönüyorlar. Halkın katılımı ve onayı olmadan bu bölgelerin talan edilmesi doğru değildir!”

“Doğal zenginliklerimiz gasp ediliyor”

RES’lerin doğaya verdiği zarara dikkat çeken Tarhan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Mahkeme kararına rağmen Karamürsel’de RES şantiyelerinin faaliyete devam ediyor olmaları sınır ve kural tanımadıklarının açık bir göstergesidir. RES’lerin kuruluyor olması doğaya birçok yönden zarar veriyor ve vatandaşın yaşam alanını tehdit ediyor. Güç ve kar hırsıyla doğal zenginliklerimiz gasp ediliyor. Buna dur demeliyiz. Bu bölgede RES’lerin kurulması biyolojik çeşitliliği de büyük ölçüde zarar verecek. Çevreyi ve hukuku yok saymak pahasına bu çalışmalara devam edilmemeli. Bir an önce bu bölge denetlenerek, çalışmalar durdurulmalıdır. Karamürsel sahipsiz değildir, rant doğadan elini çekmelidir!”

reklam