DOLAR33,0018% 0.31
EURO35,4560% 0.23
STERLIN41,9229% 0.32
FRANG36,9437% 0.26
ALTIN2.475,52% 0,24
BITCOIN60.893,99-2.011

Sarı: “Marmaralı Balıkçılar Müsilaj mağduru oldu!”

Kocaeli Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Başkanı Ali Sarı bir basın açıklaması yaparak, son günlerde İzmit Körfezinde etkili olan ve tabaka halinde yayılan Müsilaj olarak tabir edilen deniz salyası tabakasının bölge balıkçılığına da büyük darbe vurduğunu ve zarar verdiğini açıkladı. Sarı, bu tabakanın toksik madde içerdiğini belirterek, bölgemizde bulunan ve yeşil ruhsatla geçimlerini sürdüren yüzlerce balıkçı esnafının bundan dolayı mağdur olduğuna işaret etti.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Sarı: “Marmaralı Balıkçılar Müsilaj mağduru oldu!”
reklam

Başkan Sarı basın açıklamasında şu hususlara değindi: “Deniz dile gelir mi gelir..Marmara Denizi artık  üç aydan beri artık bariz bir biçimde bizden yardım bekliyor. Denizin artık dibinde ve yüzeyinde  tabaka şeklinde oluşan ve müsilaj adı verilen toksik etkisi olan bu tabaka şu anda  Marmara Denizinde pek çok yeri sarmış durumda. Bu olay hem doğal ortama zarar vermekte, hem de  ekonomik olarak küçük ölçekli yeşil ruhsat ile geçimlerini denizden sağlayan binlerce balıkçımızı ekonomikolarak çıkmaza sokmaktadır. Zaten Dünya’nın başına bela olan Covid-19 salgınından olumsuz etkilenen balıkçı esnafımızı bu müsilaj durumu daha da sıkıntıya sokmaktadır.

Müdahale edilmezse etkileri kalıcı olacaktır. Marmara’da Kocaeli Körfezinde, Gemlik Körfezinde  bazı noktalarda iyice durma noktasına gelmiştir bu yüzden. Geçimini balıkçılıkla sağlayan binlerce vatandaşımız mağdur durumdadır. Zaten ufak bir bütçe ile dönen küçük ölçekli yeşil ruhsatla faaliyet gösteren balıkçılarımızın faaliyetleri bitme  aşamasındadır.

 

Dolayısıyla faaliyetlerini yapamayan balıkçılarımızın aileleri de mağdur durumdadır. Bu yüzden her iki körfezde de faaliyet yapan balıkçılarımıza acilen devlet desteği şarttır. Devlet bankalarından iki yıl ertelemeli ya da borçları ötelenmeli ve nakdi destek gerekmektedir. Ülkemizde balıkçılığın ana damarı olan küçük ölçekli balıkçılarımız acilen desteklenmeli ve yalnız bırakılmamalıdır.”

 

reklam