DOLAR32,8755% 0.07
EURO35,6768% -0.05
STERLIN42,3987% -0.07
FRANG36,9362% 0.21
ALTIN2.552,96% 0,31
BITCOIN65.958,00-0.824
</div

SAĞLIK: Bayramda beslenmeye dikkat!

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
SAĞLIK: Bayramda beslenmeye dikkat!
reklam

Dini Bayramlar aile bireylerimizi bir araya toplayan, sevgi ve mutluluğun göstergesi olarak simgelenen geniş sofraların kurulduğu günlerdir. Özellikle Kurban Bayramlarında, kırmızı etin yanısıra  geleneksel tatlı tüketimi de önemli ölçüde artıyor. Bu da doğal olarak hastalıklara adeta davetiye çıkarıyor.

Peki, yüksek kalori ve yağ içeriğine sahip bu besinlerden bayramda mutlaka kaçınmalı mıyız? Hem bu özel günün tadını çıkarıp hem de nasıl sağlıklı beslenebiliriz ? İşte, Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Ayşe Demir ALKAN Kurban Bayramı için halkımıza bazı özel beslenme tavsiyelerinde bulunuyor.  

Bayramda Kahvaltı ve Bol Sıvı Alımı Önemli

Diyetisyen ALKAN,  “Bayramlaşmadan sonra güne doyurucu bir kahvaltıyla başlamak çok önemli. Böylece, güne tok olarak başlayacağımız için kaçamak yapma ihtimalimiz, kontrolsüz tatlı ve et tüketimimiz azalacaktır.

Kahvaltıda kurban etinin yanısıra yumurta, zeytin, peynir, yeşillik ve tahıllı ekmek tercih edilebilir. Ayrıca bayram ziyaretlerinde bol miktarda çay ve kahve tüketiliyor, bu da toplumdaki genel kanaatlerin aksine vücuttan sıvı kaybına yol açtığından dengeyi sağlamak için günde iki-üç litre su içilmesi gerekiyor.” dedi.

Tüketilen Etin Miktarı da Önemli

Uzmanlar tarafından Kurban Bayramında porsiyon başına 120 gramdan fazla et tüketilmemesi öneriliyorlar ki, bu da yaklaşık 3-4 köfte veya 10-12 kuşbaşı ete tekabül ediyor. Bir diğer husus da geç vakitte yenen etlerin sindirilmesi meselesi. Bu konuda sorun yaşamamak için et tüketiminin imkan nisbetinde akşamları değil,  hareketli olduğumuz gündüz saatlerinde olması gerekiyor.

Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Ayşe Demir ALKAN Kurban Bayramında kronik, özellikle yüksek kolesterol ve kalp-damar hastalarında üzücü bazı sonuçlara yol açmaması için “ etlerin daha düşük miktarda ve yağsız olarak tüketilmesini öneriyoruz.

Ayrıca demir eksikliği veya anemi problemi olan kişilerde etle beraber süt ürünlerinin tercih edilmemesi, sofrada mutlaka C vitamininden zengin bir salataya yer verilmesini istiyoruz.” diyerek halkımıza sağlıklı bayramlar diledi. 

Hastanenin Adresi : Osman Gazi Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. (Emniyet Müdürlüğü karşısı ) No: 117 Darıca /Kocaeli

444 3 703

www.buyukanadolu.com.tr

reklam