DOLAR32,1826% -0.08
EURO35,4205% 0.32
STERLIN41,4785% 0.36
FRANG35,4374% 0.07
ALTIN2.520,20% 0,78
BITCOIN66.615,86-0.514
reklam

Oktay Vural: “Destici’nin söylemleri gerçeği yansıtmıyor!”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Oktay Vural: “Destici’nin söylemleri gerçeği yansıtmıyor!”
reklam

İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Oktay Vural, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’nin, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e “Yeni Anayasayı kabul ediyor” söylemine ilişkin bilgilendirmede bulundu. Oktay Vural:”Böyle bir durum gerçek dışıdır.”

Büyük Birlik Lideri Mustafa Destici, İYİ Parti Lideri Meral Akşener’e: Yeni Anayasa’ya destek vereceğim dedi. Bu birilerini rahatsız etti”dedi. Konuya ilişkin bilgilendirmede bulunan Oktay Vural ise, Mustafa Destici’nin bu söylemini yalanlayarak şunları söyledi:” Sayın Destici’nin İYİ Parti ve Sayın Genel Başkanımızın “Yeni Anayasa’ya destek” verdiğine ilişkin ifadesi, yaşadığımız siyasal ortamı fırsat görüp olmayan birşeyi varmış gibi gösterip kendi siyasal tutumuna araç olarak kullanmaktan öteye hiçbir anlamı yoktur, abesle iştigaldir.  Ortada bir teklif ya da girişim olmadığına göre olsa olsa kendi gizli gündeminin yansımasıdır. Kendilerinin ifade ettiği Yeni Anayasa’nın ne olduğunu milletimize açıklamaları gerekir.

“MERAL AKŞENER GEREKLİ AÇIKLAMAYI YAPTI”

Öte yandan gerçek dışı bu ifade İYİ Parti’yi, terörün siyasi uzantılarıyla aynı karede hadsizce göstermesini de hatırlatmıştır. İYİ Parti, kendisini başka odakların ifadelerinden, tanımlarından, hedefleri üzerinden tarif eden ve gelecek arayan bir siyasal anlayışa sahip olmamıştır. Kendi ilke, değer ve öncelikleri vardır. İYİ Parti ve Sayın Genel Başkanımızın Anayasa konusundaki görüşleri malumdur ve kamuoyuna açıklanmıştır.

“TEK ADAM REJİMİYLE İLGİLİ HER ŞEYE KARŞIYIZ”

İYİ Parti, “Yeni Anayasa” ifadesinin altında yatan yeni bir millet ve devlet tanımı yapma arayışını kabul etmemektedir. Anayasa’da öngörülen hükümet etme sisteminin Türk devlet yönetim geleneğine uymadığını, milletin egemenliğine pranga vurduğunu, bu sistemin mecbur bıraktığı sayısal ittifaklarla siyaseti de ucubeleştirdiğini, kutuplaşmayı körüklediğini, siyaseti kurumsallıktan çıkarıp kişiselleştirdiğini, demokraside derin yaralar açtığını ve tek adamcı sistemi daha da tahkim edecek girişimlere de karşı olduğunu ifade etmiştir. Meseleye her şeyden önce; Türk milletinin çeşitliliğine değil, tekliğine dayanan bir anlayışla bakmaktadır. Anayasa’nın başlangıç ve ilk dört maddesinin, devletimizin bekâsının teminatı, Cumhuriyet’imizin kurucu iradesine ve Türk milletine sadakatin de esas olduğunu düşünmektedir. Ayrıca 66’ncı maddede yer alan vatandaşlık ekseninde birliğin korunmasını bir zorunluluk olarak görmekte, mevcut Anayasa’da var olan ama işlerliği akamete uğratılan; hukukun üstünlüğü­, bağımsız ve tarafsız yargı, kuvvetler ayrılığı, birey hakları ilkelerinin, demokratik, çoğulcu ve özgürlükçü Türkiye’nin temeli olduğunu düşünmektedir. Rahatsız olanlar ise Anayasa konusunda ortaya konan bu temel görüşleri benimsemeyenler ve bunlarla gelecek planlaması yapanlar ile bu sistemle yöneten ve yönetmeye talip olanlardır” dedi.

reklam