reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

MANAKİN’den GTÜ’ye Akıllı Tarım Otomasyon Cihazı   

Üniversite sanayi işbirliği kapsamında MANAKİN’den GTÜ’ye yerli üretim Akıllı Tarım Otomasyon Cihazı kurulumu gerçekleştirildi. Ulusal ve uluslar arası  standartlarda her yerde topraksız tarım için önemli bir adım ilk defa yerli üretim gerçekleştirilerek atılmış oldu. 

Yayınlanma Tarihi : Google News
MANAKİN’den GTÜ’ye Akıllı Tarım Otomasyon Cihazı    
reklam

ODTÜ Teknokent’te faaliyet göstermekte olan MANAKİN Elektronik Yazılım A.Ş. ile Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) arasında geçtiğimiz yaz imzalanan protokol sonrasında yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirilen yerli akıllı tarım otomasyon cihazının kurulumu ve gösterimi, GTÜ-ATAM Müdürü Prof. Dr. Yelda Özden Çiftçi, GTÜ-ATAM Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Mine Gül Şeker ve MANAKİN Elektronik Yazılım A.Ş. kurucu ortakları Çağdaş Kızak ve İhsan Öztürk ile GTÜ kampüsünde bulunan LED Destekli Dikey Tarım Laboratuvarı’nda (LAVFARM) gerçekleştirildi. 

Tarımsal verimi artırmak, güvenilir ürün elde etmek, şehirlerde tarımın önünü açmak, erkencilik sağlamak, su israfını önlemek, zirai ilaç kullanımını ortadan kaldırmak ve tüm yıl çevresel faktörlerden etkilenmeden küçük alanlarda yüksek verimli sebze ve tıbbi aromatik bitki yetiştirmek amacıyla, sera ve kapalı alanların ortam kontrollerini optimum düzeye çıkarmayı hedefleyen tarımsal otomasyon sistemleri geliştiren MANAKİN Elektronik Yazılım A.Ş, kurulumu gerçekleştirilen Farmomnia isimli akıllı tarım otomasyon cihazı sayesinde yetiştirilecek bitkilerin pH, EC, sıcaklık-nem, su deposu sıcaklığı, depo doluluğu gibi verilerini analiz ve rapor edebilecek.  

Farmomnia cihazı; bitkilerin kontrollü beslenmesi, riskli koşulların erken teşhisi, hasat edilecek bitki miktarının ekim öncesi öngörülmesi, geçmiş verilerin analiz edilmesi, bitki varyasyonlarında farklı besin reçetelerinin uygulanması ve ışık alma periyot kontrollerini sağlayacak ayrıca kullanıcı istekleri doğrultusunda optimize edilebilecek, üretim alanı ve kurulacak ortama göre özelleştirilebilecek. 

Kurulum sonrasında devam edecek çalışmalarda, çeşitli bitki türlerinin erkencil ve yüksek verimli üretilebilmesi için optimum koşullar belirlenip bu çalışmalar sonucunda da özellikle topraksız dikey tarımın değerlerinin ulusal ve uluslararası pazardaki istekleri karşılayabilecek, rekabetçi ve yenilikçi değerlere ulaşması hedeflenmekte. 

reklam
%d