DOLAR32,7815% 0.6
EURO35,4862% 0.49
STERLIN41,4633% 0.42
FRANG36,1961% 1.2
ALTIN2.510,41% 1,04
BITCOIN2.029.716-0.194
reklam

Kuzey Marmara Otoyolu’nun 6. Kesimi Törenle Açıldı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Kuzey Marmara Otoyolu’nun 6. Kesimi Törenle Açıldı
reklam

Kuzey Marmara Otoyolu’nun 6. Kesimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katılımıyla Hizmete Açıldı.

Türkiye’nin ana transit geçiş yolu olması hedeflenen ve Avrupa’yı Asya’ya bağlayan koridorda önemli bir rol üstlenecek olan Kuzey Marmara Otoyolu’nda 56,5 km ana gövde, 11,6 km bağlantı yolundan oluşan Kurtköy-Akyazı etabının İzmit 1- Akyazı kısmının açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantı ile katılımıyla gerçekleştirildi.

TEM Akyazı Kavşağında düzenlenen törene; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz,  Sakarya Milletvekilleri Recep Uncuoğlu, Kenan Sofuoğlu ve Çiğdem Erdoğan Atabek, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve çok sayıda davetli katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu törende yaptığı konuşmalarında;

‘Kuzey Marmara Otoyolu, sadece Marmara’nın değil, tüm Avrasya Bölgesi’nin ulaşımında ve ticaretinde hayati bir rol oynayacaktır. İki kıtayı birbirine bağlayan, Avrasya’nın lokomotifi Marmara’nın itici gücü Kuzey Marmara Otoyolu sayesinde araçların şehir içi trafiğine girmeden yüksek standartlı, kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir yol ile transit geçişi sağlanacaktır. Türkiye’yi dünyanın en büyük ekonomileri arasında hak ettiği konuma taşımak için dünyanın en büyük projelerine imza attık, halen ülkemizin dört bir yanında 3 binin üzerinde şantiyede  mühendis, teknik personel ve işçilerimiz gece gündüz çalışıyor. Sadece geçtiğimiz bir aylık dönemde Samsun-Sivas demir yolu hattı, Kahramanmaraş-Göksun-Kayseri yolu, Formula 1 Pisti, Hayrabolu-Tekirdağ yolu, Sarıkamış-Karakurt Horasan yolu ve Manisa Akhisar çevre yolu açılışlarını gerçekleştirdik.  Çarşamba günü Ankara-Niğde Otoyolu’nun tamamını hizmete aldık. Çin’e uğurladığımız ilk ihracat treni  yolculuğunu kesintisiz ve başarılı bir şekilde tamamladı. Aynı şekilde yakın süreçte pek çok projeyi hizmete alacağız.

“Geçit vermez” denilen dağları tünellerle deldiklerini, “aşılmaz” denilen nehirleri, vadileri köprülerle geçtiklerini söyleyen Karaismailoğlu; “Aşkla bağlı olduğumuz vatana ve millete büyük bir güçle hizmete devam edeceğiz. Ticaretin kalbinde yer alan bölgeyi kuşatan ulaşım koridorunu tamamlamış oluyoruz. Kuzey Marmara Otoyolu sadece Marmara’nın değil tüm Avrasya Bölgesi’nin ulaşımında ve ticaretinde hayati bir rol oynayacaktır.  Kısım kısım kullanıma açılan otoyolumuzun daha önce hizmete aldığımız 320 kilometrelik kesimlerinden sonra bugün de İzmit 1 Kavşağı-Akyazı arasında yer alan 73 kilometre uzunluğu ile son ve en uzun kesimini hizmete alarak 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu’muzun tamamını hizmete açıyoruz. Böylelikle ticaretin kalbinde yer alan bu bölgeyi kuşatan bir ulaşım koridorunu tamamlamış oluyoruz. 6. kesimde 4 viyadük, 64 köprü, 22 üst geçit, 20 alt geçit, 179 menfez olmak üzere toplam 289 yapı bulunuyor, otoyolla yüksek standartlara sahip, dünyaya örnek ve tasarrufun önünü açan bir projenin hayata geçirilmiştir. Zamanın ve konforun değeri Kuzey Marmara Otoyolu ile yeniden belirlenmiştir.

Projelerin her birinde depreme dayanıklılığı sağlayan en modern mühendislik yaklaşımlarının kullanıldığına dikkati çeken Bakan Karaismailoğlu şunları kaydetti:“Kuzey Marmara Otoyolu, olası bir depremde Marmara Bölgesi ve İstanbul’a hizmet verecektir. Kuzey Marmara Otoyolu ülkemizin önemli gücü olan sanayi ve ticaret şehirlerine yeni bir soluk kazandıracaktır. İstanbul’dan Anadolu illerine doğru gidişte ve dönüşte mevcut TEM otoyolu ve D-100 kara yolunda oluşan uzun araç kuyruklarının da önüne geçilmiştir.

Kuzey Marmara Otoyolumuzun bir başka özelliği de kamu-özel sektör iş birliğiyle yapılmış başarılı projelerimize güzel bir örnek teşkil etmesidir. Yeni bütçe imkanları projelerimizi en nitelikli ve en hızlı şekilde vatandaşlarımızın hizmetine açabilmeyi sağlamaktadır. Zamanın ve konforun değeri Kuzey Marmara Otoyolu ile yeniden belirlenmiştir. Kuzey Marmara Otoyolu  her bir vatandaşımız için gurur vesilesi, gençlere, çocuklara Türkiye’nin aydınlık yarınlarının bir nişanesi, dünya çapında bir eserdir. Ülkemizi ve milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak için hiçbir engel tanımayacağız ve Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada lider ülkelerden biri olacağı günlerinin ne kadar yakın olduğunun ispatı niteliğindedir. Bu hayırlı günde, projemizde emeği geçen her kademeden çalışma arkadaşlarıma ve yüklenici firmalara teşekkür ediyorum.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu’nun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yaptığı konuşmalarında; ‘Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Açılışını yaptığımız Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy- Akyazı kesiminin İzmit 1- Akyazı arasındaki kısmının ülkemize, bölgemize ve şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bugün hizmete açtığımız kısmın uzunluğu bağlantı yolları ile birlikte 68 km’yi geçiyor. Projede şimdiye kadar hizmete verilen yolların toplam uzunluğu ise 389,3 km’yi buldu. Kuzey Marmara otoyolunun 2016 yılında Odayeri Paşaköy ile başlayan ve etap etap bugüne kadar devam eden kısımlarının açılışlarında son bir bölüm daha kaldı. İnşallah bu son kısmıda önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde tamamlamış olacağız. Yatırım bedeli 3,1 milyar Dolar olan bu kesimin ülkemiz ekonomisine sadece vakit ve akaryakıt tasarrufundan sağlayacağı yıllık katkı 2,5 milyar TL’dir. Bugün açılışını yaptığımız bölümün maliyeti de 431 Milyon Doları buluyor. Bu otoyol İstanbul’un her iki istikametinde de araç trafiğinde çok büyük rahatlama sağlayacaktır. Şuana kadar açılan kısımlarda bu faydayı zaten görmeye başladık.

‘İnşası süren Kınalı- Tekirdağ- Çanakkale- Balıkesir Otoyolu’nun da nihayete ermesiyle Marmara bölgesini çepeçevre saran otoyol ağını tamamlıyoruz. Tabi bu otoyol güzergahları üzerindeki Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü gibi abide eserleri de unutmamamız gerekiyor. Bu tür yapılar ulaşım işleri yanında ülkemizin ve şehirlerimizin sembolü haline dönüşen eserlerdir. Üretim ve ticaret gücüyle Türkiye’nin adeta kalbi konumundaki Marmara bölgemizin ve onun merkezinde yer alan İstanbul’un geleceğini şekillendirecek bu önemli yatırımların her aşamasını bizzat takip ediyoruz.

Ülkemize eser kazandırmaktan daha büyük bir siyaset, hizmet ve daha büyük bir şeref olmadığına inanıyoruz. Belediye Başkanlığımdan itibaren her anımı eser ve hizmet  siyasetiyle geçirmiş birisi olarak bu tür açılış programlarına iştirak etmekten çok büyük mutluluk duyuyorum. Ülkeme ve milletime böylesine büyük eserler kazandırılmasına vesile olduğum için her gün Rabbime hamd ediyorum. Kuzey Marmara Otoyolunun ülkemize kazandırılmasında emeği geçen Bakanlığımızı, kurumlarımızı, yüklenici firmaları, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum.

“Otoyol uzunluğumuzu neredeyse ikiye katladık”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan;Kara, hava, demir ve deniz yolları ile ulaşım, kalkınmanın temel altyapılarının başında geliyor. İnsanlar ve ürünler ülke içinde her yere hızlı bir şekilde ulaşamıyorsa orada kalkınmada olmaz, refah da olmaz. Türkiye uzunca bir süre diğer altyapılarla birlikte ulaşım konusundaki eksikliklerinin sıkıntılarını yaşamıştır. İktidara geldiğimize ülkemizde sadece 6100 km bölünmüş yol vardı. Biz bu mesafeyi 28 bin kilometreye kadar çıkardık. Otoyol uzunluğumuzu neredeyse ikiye katladık. Karayolu tünellerinin sayısı 83 ilaveyle 395’i uzunluğu da 473 km ilaveyle 573 km’yi buldu. Sadece ulaştırma yatırımları için 18 yılda 880 milyar TL’nin üzerinde bir kaynak kullandık.

Demiryollarında ülkemizi hızlı ve yüksek hızlı tren hatlarıyla tanıştırdık. İnşallah önümüzdeki yıl Ankara- Sivas hızlı tren hattını da hizmete açıyoruz. Bununla kalmadık. Mevcut demiryolu ağımızın tamamına yakınını neredeyse sıfırdan yapılmışçasına yeniledik, modernize ettik. Şehirlerimizin pek çoğunda raylı sistem hatları, metrolar, tramvay hatları kurduk. Havayolunda 24 olan mevcuda 30 yeni havalimanı daha ekleyerek ülkemizin her köşesine uçakla seyahati mümkün hale getirdik. Liman yatırımlarıyla deniz yollarını ülkemizin önemli ulaşım ve ticaret hatları arasına sokmanın gayreti içerisindeyiz. Tek tek sıralamaya kalksak saatlerin, günlerin yetmeyeceği yatırımlarla Türkiye’nin ulaşım alt yapısını 2023 hedeflerine uygun hale getirdik. Halen devam eden projelerimizin de  devreye girmesiyle ülkemizi salgın sonrası dönemin üretim ve ticaret merkezi haline getirme gayretimizi daha da ileri taşıyacağız.

Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası için ihtiyaç duyulan altyapıyı tamamladıkça ülkenin yerli ve uluslararası yatırımcılar için giderek artan bir cazibe merkezi haline dönüşmeye başladığını dile getiren Erdoğan, “Bugüne kadar 220 Milyar Dolarlık uluslararası yatırım çekmiş olmamız bunun en büyük ispatıdır. Ama asıl büyük atılımı önümüzdeki döneme bekliyoruz. Ülkemizin siyasi ve ekonomik bağımsızlığını güçlendirdikçe, önümüze çıkartılan engelleri daha kolay aşmaya başladık.” dedi

İçeride ve dışarıda yılların alışkanlıklarını değiştirmenin kolay olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:“Terör örgütlerini kullanmaktan, darbe girişimlerine, siyasi ve ekonomik tuzaklardan, yaptırımlara kadar her yöntemi kullanarak ülkemizin önünü kesmeye çalıştılar. Hamdolsun şu ana kadar başarılı olamadılar. Türkiye’nin egemenlik haklarını kullanmaktan asla tereddüt göstermeyecek bir ülke olduğunu kabul ettirmekte kararlıyız. Bizimle eşit şartlarda oturup, konuşmaya, adil tekliflerle anlaşmaya hazır olan herkese kapımız da gönlümüz de açıktır. Tehditle, dayatmayla, riyakârlıkla, ayak oyunlarıyla ülkemize diz çöktürme gayreti içinde olanlara söylüyoruz, sizleri hayal kırıklığına uğratmaya devam edeceğiz. Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle bugünlere getirdiğimiz mücadeleyi zafere ulaştırana kadar durmayacağız. Bu yolda en büyük güç kaynağımız milletimizin birliği, beraberliği, kardeşliğidir. Nice badireleri atlatmamızı sağlayan bu kardeşlik iklimine sıkı sıkıya sahip çıkıyoruz.”

“Eser, Hizmet, Proje Konusunda Herkesle Yarışmaya Hazırız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısır hesapların ürünü siyaset ve toplum mühendisliklerinin ülkeye her bakımdan ağır maliyetleri olduğunu belirterek, Türkiye’nin bir kez daha böyle bir cenderenin içine sokulmasına milletin izin vermeyeceğine dikkati çekti.

Eser, hizmet, proje konusunda herkesle yarışmaya, herkesle rekabet etmeye hazır olduklarını dile getiren Erdoğan, bunun dışındaki hiçbir çekişmenin ülkeye faydasının olmadığına inandıklarını, onun için de “Halka hizmet Hakka hizmettir” düsturuyla tüm vakit ve enerjilerini yatırımların takibine ayırdıklarını, milletin de kendilerinden beklentisinin bu olduğunu bildiklerini kaydetti. 

Konuşmalarının devamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Biz insanımıza hizmet etmenin heyecanını özellikle yaşarken, en çok üzüldüğümüz konu birilerinin ülkenin felaketinden medet uman bir psikolojiye özellikle dayanması veya böyle bir psikolojiyle hareket etmesidir. Tek umutları Türkiye’nin tökezlemesi, Türk milletinin sıkıntıya girmesi olan bu kifayetsiz muhterisleri artık biz de milletim de çok iyi tanıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Çin’e yolcu ettiğimiz ve ihracatımız açısından kritik önemdeki yük treni hadisesinde bu zihniyeti bir kez daha gördük. İstanbul’dan hareket eden trenimiz Marmaray’ı, Kars-Tiflis-Bakü hattını, Hazar geçişini kullanarak iki kıta, iki deniz ve 5 ülke kat edip hedefine ulaşacaktı. Bizzat bakanımız tarafından Çerkezköy’den uğurlanan ihracat trenimiz rutin gümrük işlemleri için Halkalı’ya geliyor. Treni Halkalı’da gören birileri hemen ortalığı ayağa kaldırdı. Trenle ilgili olmadık tezviratları sosyal medyadan piyasaya sürdüler.

Bakanlığa sorsalar sebebini anında öğrenecekleri çok basit bir konuyu sırf hükümete saldırmak için kullanmaya çalıştılar. Halkalı’daki gümrük işlemlerini tamamlayan trenimiz uğradığı her durakta konum atarak 12 gün sonra Çin’e ulaştı. Böylece Ülkemizin dış ticaretini ve küresel ticaretteki konumunu güçlendirecek çok önemli bir adım daha başarıyla atılmış oldu. Bu, kendini vatana ait hisseden, kendini bu milletin bir parçası olarak gören herkesin sevinçle karşılaması gereken bir olaydır. Türkiye’nin kıtalararası ticarette ana kavşaklardan biri olması 83 milyonun tamamına fayda sağlayacak büyük bir başarıdır. Böylesi önemli bir başarı karşısında üzüntüsünü gizleme gereği dahi duymayan zihniyetin bu ülkeyle gönül bağı kopmuş demektir.”

“Milletimize Verdiğimiz Her Sözü Tutarak 2023’e Alnımızın Akıyla Ulaşacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı çarpık anlayışın özellikle yansımalarına sınır ötesi harekatlardan terörle mücadele operasyonlarına, ekonomiye yönelik saldırılardan uğranılan siyasi haksızlıklara kadar her konuda rastlamanın mümkün olduğuna işaret ederek, “Hamdolsun milletimiz tüm bunları görüyor ve herkesi hak ettiği konuma oturtuyor. Biz Türkiye için çalışmaya, üretmeye, mücadele etmeye devam edeceğiz. İşte dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 2021 bütçemiz kabul edildi ve bu vesileyle komisyondan genel kurula kadar her aşamasında bütçeye katkı veren tüm milletvekillerine şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Cumhur İttifakı olarak sergilediğimiz güçlü dayanışmayla başta Sayın Bahçeli olmak üzere ülkemize ve milletimize hizmet vasıtası olarak gördüğümüz bütçe sürecinin sağlıklı bir şekilde yürümesini sağladık. Bu vesileyle attığımız bu adımda, adı millet olan aslında zillet durumuna düşmüş PKK terör örgütüyle iç içe olanlara da sesleniyorum; şunu iyi bilin 2023 Cumhur İttifakı’nın yeni bir zafer yılı olacaktır. İnşallah milletimize verdiğimiz her sözü tutarak 2023’e alnımızın akıyla ulaşacağız.”

Erdoğan, Gaziantep’te özel bir hastanede oksijen tüpü patlaması sonucunda 9 can kaybının olduğunu dile getirerek, “Allah’tan bu vatandaşlarıma, bu kardeşlerime rahmet diliyorum. Tüm yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Rabbim bizleri bu tür felaketlerden muhafaza etsin.” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından kurdele kesimine geçildi. Erdoğan, tören alanında bulunan protokol üyelerinin isimlerini sayarak, açılışın ardından kurdelenin kesildiği makasların anı olarak saklanmasını istedi. 

Erdoğan, açılış sırasında “İnşallah ‘Yol medeniyettir’ ilkesiyle yürüdüğümüz bu yolda, kazasız belasız nice yılları Rabbimden niyaz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ya Allah Bismillah.” sözlerinin ardından tören alanında kurdele kesimi gerçekleştirildi. (Kocaeli Valiliği Basın-Yayın Bürosu)

reklam