DOLAR33,0413% 0.65
EURO36,0249% 0.4
STERLIN42,9931% 1.08
FRANG36,9546% 0.88
ALTIN2.561,47% 0,47
BITCOIN58.130,161.972
</div

İYİ Parti’nin “Gebze İl Çalıştayı” Önergesini Başkan Büyükgöz gündeme almadı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
İYİ Parti’nin “Gebze İl Çalıştayı” Önergesini Başkan Büyükgöz gündeme almadı
reklam

Gebze İYİ Partili meclis üyelerinin bugün gerçekleşen Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısında “Gebze’nin il olması adına Çalıştay yapalım” teklifi Gebze Belediye Başkanı Zinnur Başkan Büyükgöz tarafından gündeme alınmadı.

Başkan Büyükgöz, konuyu “Bu husus ve görev Parlamentomuzundur. Dolayısı ile neresinin il olup olmayacağı hususu ve görevi Parlamentomuza aittir bize ait bir husus değildir. Bu tür şeyler duygusal yaklaşımlardır. Bu tür duygusal yaklaşımları bizim görevimiz değil. Böyle bir hususn burada oylanmasına bile gerek ve lüzum yok” diyerek bu önergeyi reddetti.

İYİ Parti Gebze Belediyesi Meclis Üyeleri’nin bugün verdikleri ve reddedilen önergesi:

Gebze Belediyesinin bugün yapılan Aralık ayı Meclis toplantısında İYİ Partili, Meclis üyeleri Birol Elüstü-Sadık Güvenç ve Yunus Umut Aydoğdu’nun verdikleri “Gebze’nin Büyükşehirli il olması noktasında Gebze Belediyesi tarafından bir Çalıştay düzenlesin diye sundukları önerge Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz tarafından gündeme alınmadı.

GEBZE BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞI’NA

01.12.2022

Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin  kuruluşunun 100.yılında 100 il söylemlerinin yüksek sesle söylenmeye başladığı içinde bulunduğumuz bu süreçte, yaklaşık 30 yıldır İl olma mücadelesi veren Kocaeli’nin Batı Yakası’nın lokomotif kenti Gebze’mizin Büyükşehirli İl olması adına bir meşalenin yakılarak bu konuda merkezi hükümete Gebze halkının bu talebinin etkin ve yetkin bir şekilde ulaştırılması amacıyla Gebze Belediyesi olarak gerekli aksiyonun alınması gerektiği düşüncesindeyiz.

Şöyleki; Gebze’mizin il olma konusu zaman zaman gündeme gelmesine rağmen bu konuda 20 yıldır ülkede, 30 yıldır da yerel yönetim olarak Gebze’de iktidarda olan siyasi gelenek Gebze’mizin il olması konusunda aktif bir rol almayıp, özetle; ‘bu husus gündeme gelirse biz hayır demeyiz destekleriz’ tarzındaki bir yaklaşımla sonuca etkisi olmayacak bir tavır içerisindedir.

Halbuki; merkezi hükümetin 20 yıllık kudretli iktidarında bu zamana kadar Gebze’mizin İl olma konusunda bir çok gerekli adım atılması ve ardından ‘Gebze Büyükşehir Belediyesi’ tabelasının kentimize asılmış olması gerekirken bu zamana kadar bir arpa boyu yol alınamamıştır.

Gebze’mizin il olması konusu birilerinin şahsi yada ne iktidar nede muhalefetin siyasi menfaatleri, çıkarları yada riskleri gözetilmeden üzerinde hassasiyetle durulması gereken elzem bir konudur. Gebze;miz gerek hem ülke ekonomisine yapmış olduğu katkıyla gerek nüfusuyla ve tüm yapısıyla çoktan Büyükşehirli il olmayı hak etmesine rağmen ne yazık ki; Gebze’miz bırakın Büyükşehirli il olmayı il dahi yapılmıyor. Gebze’mizin il olması konusunda parti ayrımı gözetmeksizin tüm siyasi partiler, tüm stk’lar, tüm Gebzeliler Gebze’mizin Büyükşehir statüsünde il olması gerektiğini her platformda dile getirmekte, konu sürekli gündem de tutulmaya çalışılmaktadır.Ancak bugüne kadar sonuç alınamamıştır.

Bu nedenle; Gebze’mizin Büyükşehir statüsünde İl Olmasına yönelik Gebze Belediyemizin önderliğinden Darıca, Çayırova ve Dilovası belediyelerini de sürece dahil ederek, Kocaeli’nin Batı Yakası olarak adlandırdığımız bölgemizdeki tüm Kamu Büroksasi kurumları başta olmak üzere, Gebze Teknik Üniversitesi, Bilişim Vadisi, Tübitak-Mam, Tüsside, Tse, Siyasi Partiler, Meslek Odaları ve bölgedeki tüm Stk’ların v.s. tüm Gebze’mizin yer aldığı ‘Gebze Büyükşehir Belediyesi Çalıştayı’ düzenlenerek, çalıştay sonucu ortaya çıkacak raporunda gerek Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamı nezdinde hükümete, tüm siyasilere ulaştırılması içinde TBMM Başkanlığı’na gönderilerek, Gebze’mizin Büyükşehirli İl olması konusunda Gebze Belediyesi’nce aktif rol alınmış olmasının sağlanması amacıyla bu önergemizin gündeme alınmasını saygılarımızla arz ederiz.

İYİ Parti Gebze Belediyesi Meclis Üyeleri

Sadık Güvenç                 Yunus Umut Aydoğdu               Birol Elüstü

reklam