DOLAR32,2118% 0.09
EURO35,0391% 0.49
STERLIN41,0952% 0.35
FRANG35,2479% 0.32
ALTIN2.440,89% -0,85
BITCOIN69.707,99-0.3
reklam

Günden güne şehir tarafından yutulan yeşil vaha: Gaziler Dağı yüzde 100 korunmalı…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Günden güne şehir tarafından yutulan yeşil vaha: Gaziler Dağı yüzde 100 korunmalı…
reklam

Gebze’de bulunan 101,36 Ha alana sahip olan Gaziler Dağı B tipi mesire yeri tabiat parkı olarak tescil edilmiş vaziyettedir. Ancak yıllar geçtikçe Gebze’nin akciğer konumundaki bu bölge bazı arazi simsarlarının halen ilgisi alanı içindedir. Dolayısı ile bugüne kadar gıdım gıdım yer çalındığı için sürekli alanı daralmakta ve küçülmekte olan Gaziler Ormanının artık gözümüz gibi korunmasından başka da çare yok. Geçtiğimiz aylarda şüpheli yangının da çıktığı ve bir kısmı yanan ormanlık alanın korunmasına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yanan yere yetişkin ağaç dikmekle start verdi.

Bilmem biliyor mususnsz Gebze Gaziler Dağı ilimizin 7. Ülkemizin ise 185. mesire alanıdır. Ülke ve dünya ölçeğindeki bir çok sanayi kuruluşunun ve organize sanayi bölgesinin yanısıra bu kuruluş ve bölgelerle ilişki halinde çeşitli bilim ve araştırma merkezinin bir arada bulunur.

YILLAR İÇİNDE GELİŞEN ŞEHİR DAĞI YUTMAYA BAŞLADI…

Gebze’nin kuzeybatısında içinde yaban hayvanlarını barıdıran kendi halinde bir dağ ve deniz seviyesinden yaklaşık 350 yükseklikte bir tepecik olan Gaziler Dağı zamanla Gebze’nin hızla göç alması ile olumsuz etkilenmeye başladı. Özellikle 80’li yılların sonu ve 90’lı yılların başlarında Gaziler Dağı etekleri de hızlı ve sağlıksız yapılaşmadan nasibini aldı.

ÖNCE GECEKONDU, SONRA KESE BÖCEKLERİ VE EMLAKÇI KESİMİN İSTİLASINDA

Gaziler Dağı 90’lı yılların başlarında özellikle doğu kısımlarından gecekondular tarafından istila ediilmeye başlandı ve ormaünın derinliklerine kadar gecekondu oluştu. Dönemin belediye yönetimlerinin duyarsız ve yetersiz kaldığı bu durum yüzünden Gaziler dağı bugün ormanlık vasfından pek çok alan kaybetti.

Ormanlık içindeki çam ağaçlarının yaşları da oldukça erişkin ve yetişkin ağaç olduklarından pek çok ağaç ayrıca kese böceklerinin istilasına uğrarken, gecekondu yapılan yerlere de zamanlla imar verilerek yeni yeni binalar ve hatta ticari işletmeler açılmaya başlandı. Hatta bir beton üretme fabrikası bile açıldı. Yüksek rakım olması sebebiyle dağın güney ve doğu yamaçlarına betondan modern binalar yükselmeye başlandı ve burası kısa zamanda emlakçıların da ilgi alanı olmaya başladı.

BÜYÜKŞEHİR ORMANA EL ATTI

Zamanla oldukça daralan ve betonlaşma arasında dar bir alanda sıkışan Gaziler Dağı’na Dönemin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından el atıldı. başkanlıının ilk dönemlerinden itibaren Gebze’nin bir mesire alanı olması ve akabinde Gebzelilerin yürüyüş yapacak parkurları olması için kolları sıvayanr Başkan Karaosmanoğlu bir protokolle Gaziler Dağı’nın işletmesini ve korumasını orman bölge müdürlüğünden devralarak ormanın ağaçlandırılması ve akabinden yürüyüş yollarının yapılması için start verdi. Kısa zamanda orman içinde toplam uzunluğu 5 km.’lik bir yürüyüş yolu tesis edildi, ardından Büyükşehir bünyesindeki orman ve ziraat mühendislerine talim verilerek ormanın içinde eskiyen ve üçürüyen ağaçların yerine yeni fidanlar dikilmesi için kapsamlı bir kampanya başlatıldı. Ormanın çıplak yerleri de fidan dikme kampanyası ile örtüldü hasta ağaçlar da bakıma alındı.

Bir dikili ağacımız da oldu!
20 Mart 2013 tarihinde Gazeteci olarak bir dikili ağacımız da oldu. Gebze’de bir sertifika töreninde protokole dağıtılan köknar fidanlarının birisini de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından orada bana takdim edilmişti. Ben de Başkan’a bu fidanı Gaziler Dağı’na tüm gazeteci meslektaşlarım adına dikeceğimi söyledim. Başkan Karaosmanoğlu da bunun üzerine: ” İyi düşünmüşsün Yılmaz. Senin Gaziler hassasiyetini biliyoruz. Bizim elemanlarla birlikte onu iyi bir yere dikin!” demişti. Bu seremoniye AK Parti Gebze İlçe Başkanı Cemalettin Kaflı ve AKP Kocaeli Eski
Milletvekili Eyüp Ayar da eşlik etti. Biz de daha sonra Büyükşehir Belediyesi Gaziler Dağı Sorumlu Şefi Orman Mühendisi Ömer Sevinç’le birlikte bu emaneti toprakla buluşturmuştuk. (YILMAZ IŞIK)

GAZİLER ORMANI ARTIK YÜRÜYÜŞ PARKURU OLDU

Dönemin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun büyük gayretleri ve talimatları ile Gaziler Ormanı artık herkesin katılabileceği, bölge protokolünün de günlük ve sabah yürüyüşleri yaptığı önemli bir yürüyüş parkı haline geldi.

Bölge muhtarlarına da büyük görev düşüyor…

Gebze Gaziler Ormanı’nın korunması ve bünyesindeki yeşilliğin daha da artırılması işinde özellikle ormana yakın mahallelerimizin muhtarlarına ve insanlarına da büyük görev düşüyor.

Gaziler, İnönü ve Yenikent sınırlarına uzanan ormanımızın korunması hususunda önemli bir hassasiyeti Gebze Yenikent Muhtarı Esengül Aktaş’tan geldi. Geçen yılların sonlarında bu hususta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a Gazilar Dağı ile ilgili sorunlarını içeren bir bilhgi sunan Muhtar Aktaş daha sonra bu gelişme ile ilgili kendi sosyal smedya sayfasından şu bilgi notunu yayınlamıştı:

“Günü güzel bir haberle devam ettirelim 🙏🙏
Yıllardan beridir süre gelen Gaziler Dağı Mesire alanımızda, güvenlik ,aydinlatma ,mescit ,wc gibi sorunları, Muhtarlar günü toplantımizda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayin Tahir Büyükakin ve Gebze Belediye Başkanımız Sayın Zinnur Büyükgöz beye ve birim müdürlerimize paylaştıktan sonra bugün sevindirici haberi ,Kocaeli Büyükşehir Güvenlik İdare Amiri Saim Serin beyden güzel ve sevindirici haberi bizlerle paylaştı, Gaziler Dağı Mesire Alanımıza Güvenlik kabini ve güvenlik temini ile gece ve gündüz güvende olacağız, ayrıca mescit ve wc inşaatına ennkisa zamanda başlatılıyor. Mahalle sakinlerimizin isteklerine duyarsız kalmayıp yılların sorunun çözüme ulastiranlaran emeği geçen Belediye Başkanlarımıza şahsım ve mahalle sakinlerimiz adına sonsuz teşekkürler…” 

Muhtar Esengül Hanım’a bu hassasiyetinden ötürü teşekkür ediyoruz…

2020 YILINDA EKİM AYINDA ORMANDA BÜYÜK BİR YANGIN ÇIKTI…

Gebze Gaziler Dağı’nda tarihler 5 Ekim 2020 saat 15.30‘u gösterirken büyük bir yangın meydana geldi. Gaziler Dağı’ndan yükselen dumanları gören vatandaşlar, durumu hemen itfaiyeye haber verdi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi, Orman Müdürlüğü arazözleri, söndürme helikopteri ve su tankeri sevk edildi. Kısa sürede yangının olduğu yere ulaşan ekipler, alevlere müdahaleye başladı. Rüzgarın da etkisiyle hızla büyüyen yangın ise yerleşim yerlerine doğru ilerlediği. Havadan yangın söndürme helikopteri ile karadan da çok sayıda söndürme ekibi ile yangın kısa sürede kontrol altına alındı ve söndürüldü…

VE ARTIK YARALARI SARMA GÜNÜ VE ZAMANI…

Gebze Gaziler Dağı’nın bir kısmı, Büyükşehir Belediyesinin yetiştirdiği fidanlarla tekrar yeşerecek.

Gebze Gaziler Dağı‘nın yanan bir kısmı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin yetiştirdiği fidanlarla tekrar yeşerecek.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN: ” HER TARAFI YEŞİLLENDİRECEĞİZ!”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın Gaziler Dağı’nın ağaçlandırımması ve yeşillendirilmesi için bizzat talimat verdi.

Konuyla ilgili olarak Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın: ” Gebze Gaziler Dağı’nda geçtiğimiz aylarda çıkan yangın sonucu yok olan ormanlarımızı diktiğimiz fidanlarla yeniden yeşertiyoruz” diyerek ormanın yeniden ağaçlandırılması içing ereken talimatları bizzat vermiş bulunuyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından ‘Geleceğe nefes, Dünyaya Nefes’ projesi kapsamında tüm ülke genelinde milyonlarca fidan toprakla buluştu. Projeye bir destek de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi‘nden geldi geçtiğimiz günlerde. Kocaeli’nin birçok yerine fidan dikimini gerçekleştiren Büyükşehir, geçtiğimiz aylarda belli bir kısmı yanan Gaziler Dağı’nda ağaçlandırma etkinliğine fidanları ile destek verdi.

BÜYÜKGÖZ: Gaziler Dağı geleceğimize nefes olmaya devam edecek!”

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz bu konuda şunları söylemişti: “Gaziler Dağı’ndaki yangın hepimizi çok üzmüştü. Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlatılan #GeleceğeNefes kampanyası kapsamında yangın nedeniyle zarar gören alanları ağaçlandırdık. Gaziler Dağı geleceğimize nefes olmaya devam edecek…”

SONUÇ: Sonuç olarak şunu belirtelim ki, Gazilar Dağmız artık daha fazla işgali ve alan tecavüzünü kaldırmaz. Buradan başta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Tahir büyükakın’a, Gebez Belediye Başkanı Sayın Zinnur büyükgöz’e, Büyükşehir ve Gebze Belediyesi’nin Meclis üyelerine, Gebze’deki Siyasi Partilerin ilçe başkanları ve yönetimlerine, Sivil Toplum Kuruluşlarına, Muhtarlarımıza ve tüm vatandaşlarımıza ortak çağrımız: Gebze’nin akciğeri Gazilar Dağımıza gözümüz gibi bakalım, koruyalım, muhafaza edelim ve gelecek nesillere öylece bırakalım… YILMAZ IŞIK

reklam