DOLAR33,1134% 0.08
EURO36,1069% -0.24
STERLIN42,8603% 0.02
FRANG37,2494% -0.02
ALTIN2.583,28% -0,68
BITCOIN63.777,99-1.475
</div

Gebze çok büyüdü, artık kabına sığmıyor!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Gebze çok büyüdü, artık kabına sığmıyor!
reklam

ÖZEL HABER: 1986 yılından bu yana Ankara nezdinde il mücadelesi veren Gebze’nin özellikle nüfusu her geçen gün daha da arttığı gözleniyor. Resmi verilere göre sanayicilerin deyimi ile ülkemizdeki en büyük sanayi kuruluşlarının bölgemizde konuşlanması üzerine “SANAYİ BAŞKENTİ: GEBZE” olarak nitelenen bölgemizin nüfusu da yıllar geçtikçe daha çok arttığı ve her geçen gün aldığı (son yıllarda dış ülkelerden) göçlerle artık “kabına sığmadığı” görülüyor. (HABER: YILMAZ IŞIK)

Avrupa ile Asya Kıtası üzerindeki en önemli geçiş güzergahı üzerinde bulunması ile en stratejik konum noktasında bulunan Gebze, sahip olduğu: Hava ( Kurtköy Sabiha Gökçen Havalimanı’na 15 dakika mesafede) Kara, Deniz ve Karayolları ağlarının geçtiği önemli bir bölge olarak da cazibesini koruyor. İstanbul’a yakın oluşu bölgemizin özellikle hızla gelişmesini sağlamış. Marmara sahile sadece 7 km, İzmit’e 49 km, İstanbul’a ise 45 km uzaklıkta bulunuyor.

GEBZE’DE YAPILAŞMA TAM GAZ: Avrupa ile Asya Kıtası üzerindeki en önemli geçiş güzergahı üzerinde bulunması ile en stratejik konum noktasında bulunan Gebze, sahip olduğu: Kara, Deniz ve Karayolları ağlarının geçtiği önemli bir bölge olarak da ayrıca cazibesini koruyor. Ancak merkezde yapılaşmanın da sürekli devam etmesi yeni konut alanları ihtiyacını da ortaya çıkartıyor. (Fotoğraf: GEBZE PANORAMA HABER)

Gebze ve Dilovası arasına kurulan Kuzey Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü ile birlikte Avrupa kıtasını ve Asdyayı Ege Bölgesine de bağlayan bölgemiz bütün geçiş güzergâhlarının adeta buluşma ve kesişme noktası olarak da ön plana çıkmış bulunuyor.

BÖLGEMİZDE 10 ADET İHTİSASDLI GELİŞMİŞ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ VAR

Gebze Ticaret Odası verilerine göre, Bölgemizde 10 Adet Organize Sanayi Bölgesi mevcuttur. Organize Sanayi Bölgelerinde, toplam 1384 firma bulunmakta olup , bu firmalarda yaklaşık 130.000 kişi istihdam edilmektedir.

Her gün Gebze merkezden ile bölge dışından yüzlerce personel servis aracı bölgemizdeki sanayi kuruluşlarına zorlu bir personel taşıma görevi yapmaktadırlar. ((Fotoğraf: GEBZE PANORAMA HABER)

Bölgemizde yıllar içinde yapımı yapılarak konuşlanan OSB’ler şunlar: Gebze Organize Sanayi Bölgesi, TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi, Kocaeli-Gebze VI. İmes Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi, Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi, Gebze Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi, Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Kocaeli-Gebze V (KİMYA) İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Kocaeli KOBİ Organize Sanayi Bölgesi.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GEBZE-SANAYİ BAĞLANTILI EN ÖNEMLİ KÖPRÜ OLAN TEMBELOVA KÖPRÜSÜNÜ İNŞA ETTİ

Tembelova Köprüsü bu yazın başında tamamlanarak trafiğe açıldı. (KÖPRÜ FOTOĞRAFLARI: Kocaeli Büyükşehir Basın Yayın Bürosu)

Bu Sanayi bölgelerine ulaşım kolaylığı için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi son yıllarda önemli yol güzergâhları ve köprü projeleri gerçekleştirdi. Bunların başında Gebze- Gebze Organize Sanayi Bölgelerinin önemli bağlantısı olan Tembelova Köprüsü’nün inşaatını bu yıl içinde (2022) süratle başlatarak tamamladı.

2021 TÜİK kayıtlarına göre, Gebze nüfusu 2021 yılına göre 399.558. olarak ölçüldü. Şehir nüfusunun TÜİK tarafından yeni yılın ilk günlerinde açıklanması beklenen yeni nüfus rakamlarında kuvvetle muhtemel daha yüksek olması bekleniyor.

(Fotoğraf: GEBZE PANORAMA HABER)

www.nufusu.com‘un grafikli verilere göre ise Gebze’nin nüfus artışı ve yoğunluğu durumu şöyle:

Grafik-Bilgi Kaynak: www.nufusu.com
reklam