reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Dünya Aşı Eşitliğine Uyanıyor

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Dünya Aşı Eşitliğine Uyanıyor
reklam

Dünya Sağlık Örgütü ve Genel Direktör Tedros Adhanom Ghebreyesus’un 100 günlük mücadelesinin orta noktasında , aşı eşitliği bayrağı altında bir insan ve kuruluş hareketi bir araya geliyor.

DSÖ, Fransa, Almanya, Büyük Britanya Birleşik Krallığı ve Kuzey İrlanda ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından COVAX ve aşıların adil bir şekilde dağıtılmasına yönelik yeni taahhütleri kabul etti.

Aşı Tedariği Sağlanmasına Acil Bir İhtiyaç Var

190 ülke ve ekonomi tarafından desteklenen COVAX, dünyaya aşı sağlamak ve COVID-19 salgınını sona erdirmek için en iyi konumlandırılmış küresel mekanizma olduğunu belirten Dünya Genel Direktörü Dr.Tedros, “Aşı eşitliğinin arkasında büyüyen bir hareket var ve dünya liderlerinin bu salgını etkili bir şekilde sona erdirmek için yeni taahhütler vererek COVAX için dozları paylaşarak ve fonları artırarak zorlukları aşmalarını memnuniyetle karşılıyorum” dedi. Sağlık Örgütü. “Bu her zamanki gibi iş olamaz ve ülkelerin dozları ve teknolojiyi paylaşması, üretimi büyütmesi ve herkesin, her yerde aşı alabilmesi için sürdürülebilir bir aşı tedariğini sağlamasına acil bir ihtiyaç var” diye konuştu.

Kritik Önem Taşıyor

Trinidad ve Tobago Başbakanı ve Karayip Topluluğu ve Ortak Pazarı (CARICOM) Başkanı Dr. Keith C Rowley, “Neyse ki bugün aşıları test ettiğimiz ve kanıtladığımız o yerdeyiz. Hâlâ yağmacı virüse daha başarılı bir yanıt verme yolunda parlak bir ışık parlıyor” dedi.  Aşı eşitliği hareketi büyüyor ve virüs varyantlarının sağlık teknolojilerimizi baltalamasını ve halihazırda durgun olan küresel ekonomik toparlanmayı engellemesini önlemek için, liderlerin bu pandemiyi olabildiğince çabuk bitirmemizi sağlamak için adım atmaya devam etmesi kritik önem taşıyor. Dünyanın her yerindeki bireyler ve kuruluşlar bu önemli çabaya katılmaya teşvik edilmektedir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

reklam

YORUM YAP

%d