DOLAR32,6077% 0.38
EURO34,7852% 0.06
STERLIN40,5836% -0.13
FRANG35,9234% 0.86
ALTIN2.497,60% 0,53
BITCOIN2.049.7221.445
reklam

Dr Hayretdağ’dan ‘Aşılanın Uyarısı’

Yayınlanma Tarihi : Google News
Dr Hayretdağ’dan ‘Aşılanın Uyarısı’
reklam

Sağlık Bakanlığı Çin ve Almanya aşı anlaşmaları hakkında müjdeli haberler verirken, İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Cüneyt Hayretdağ, herkesin aşı yaptırması gerektiğini söyledi. Kendisinin de aşılanacağını belirten Dr Hayretdağ, “Aşının koruyuculuğundan herkesin faydalanması gerekiyor” dedi.

Türkiye’de başlayan kısıtlamalar, vaka sayıları ve yoğun bakım doluluk oranlarında düşüşe neden olurken, 81 milyon insanın gözü Çin’den gelecek aşıya çevrildi. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Çin’den gelecek aşıların ilk bölümünün 28 Aralık günü Türkiye’de olacağını açıkladı.
Bilim Kurulu’nun Çin Aşısının güvenirliliği ve Türkiye’deki faz-3 çalışmalarının başarısı hakkındaki açıklamalara rağmen hala bazı vatandaşların aşı olma konusunda tedirginlik yaşadığını belirten Dr. Hayretdağ, “Kendim kesinlikle aşı geldiğinde aşılanacağım. Şimdiye kadar inaktif virüs aşısı hepimiz vurulduk. Hepimiz Türkiye’de devlet tarafından ücretsiz yapılan kızamık, kızamıkçık, kabakulak benzeri aşıları yaptırdı. Çin’den gelen korona virüs aşısın da yapılmasını öneriyorum. Kendim ve ekibim de aşı gelir gelmez aşılanacağız” dedi. Dr. Hayretdağ, aşının bizi hastalıklardan koruyacağını bu süre zarfında da tedaviyle ilgili yeni gelişmelerin olacağını sözlerine ekledi.

Bu Semptomlar Varsa İlaçlarınızı Mutlaka Kullanın

Korona virüs tedavisi hakkında da konuşan Dr. Hayretdağ, “Diyelim ki PCR testimiz pozitif, eğer semptomumuz varsa sağlık bakanlığının getirdiği ilaçları mutlaka kullanacağız. Semptomlara örnek olarak ateş, baş ağrısı, eklem ağrıları, halsizlik, koku ve tat alma hissinde azalma gösterilebilir, bu semptomlar varsa mutlaka bakanlığın gönderdiği ilaçları kullanmalıyız” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

reklam