DOLAR33,1134% 0.08
EURO36,1069% -0.24
STERLIN42,8603% 0.02
FRANG37,2494% -0.02
ALTIN2.583,28% -0,68
BITCOIN63.777,99-1.475
</div

Çöp atıklarından yapılan dev kuklalar çöp sorununu bir çocuğun gözünden anlatacak

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Çöp atıklarından yapılan dev kuklalar çöp sorununu bir çocuğun gözünden anlatacak
reklam

Kocaeli Şehir Tiyatroları, Sıfır Atık Festivali’nde Çöp Atlas adlı oyunla dünyanın nasıl kirletildiğini bir çocuğun gözünden anlatacak.

Şehir Tiyatrosu’ndan Sıfır Atık Festivali’nde bir ilk; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 14-16 Ekim tarihlerindeki Sıfır Atık Festivali’nin ilk gününde yer alan açılış programı için Kocaeli Şehir Tiyatroları çok özel bir gösteri hazırladı. Dünyada örneklerine çok az rastlanan Türkiye’de ise belki ilk kez bu boyutlarda sergilenecek gösteri, çeşitli canlıların birebir boyutlarındaki kuklalarla, dünyanın nasıl kirletildiğini bir çocuğun gözünden anlatacak. 7’den 70’e herkesin ilgi ve beğenisi kazanacak Çöp Atlas’ın yönetmenliğini ise dünyaca ünlü yönetmen Rumen Kurtev yapıyor.

“İNSANIN BİR, MALZEMELERİN BİRÇOK ÖMRÜ VAR”

Çevre bilincinin tiyatro dilini kullanarak seyirciye aktarılacağı Çöp Atlas oyunuyla ilgili bilgi veren yönetmen Kurtev, çöp sorununun çok hassas ve yaralayıcı olduğunu söyledi. Kurtev, “Sürekli üretiyoruz ve atıyoruz. Bir yerde artık durup düşünmemiz lazım. Doğa artık bunları bağrına almayacak. Burada vermeye çalıştığımız mesaj da daha az malzeme kullanalım ve defalarca kullanalım. Çünkü insanın bir, malzemelerin birçok ömrü var. Sadece bunları tekrar nerede kullanabileceğimizi bulmamız gerekiyor. Böylece doğaya yardımcı oluruz” dedi.

“TİYATRO BİR ÖĞRETMEN GİBİ”

Tiyatronun bir öğretmen gibi olduğunu dile getiren Kurtev, “Tiyatroyu bir öğretmen gibi düşünün. Çocuklar, öğretmenin öğretiyor gibi tavrı olmadan, onlara çok belli etmeden öğrenecek. Amacımız hem onları eğlendirmek hem de atıklarla ilgili bilgileri zihinlerine yerleştirmek” dedi. Sıfır Atık Festivalinin çok güzel bir formu olduğunu söyleyen Kurtev, duyarlı yaklaşımlarından dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

“ÇEVRE SORUNUNU KONU EDİNEN BİR OYUN”

Kocaeli Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı ise, Çöp Atlas’ın çevre kirliliği sorununu konu edinen bir oyun olduğunu anlattı. Sigalı, “Dünyanın ve içinde yaşayan canlıların ne kadar zor durumda olduğunu kukla hayvanlarla anlattığımız bir hikaye. Çocukları hedefledik fakat büyüklerin de ilgisini çekecek ve herkes dersler çıkaracak” diye konuştu.

KUKLALAR ATIK MALZEMELERDEN YAPILDI

Oyundaki kuklaların atık malzemelerden oluşturulduğunu aktaran Sigalı, “Gördüğünüz kuklalar büyük ve mekanizmalı. CD’den balıklar, şemsiyelerden deniz anaları var. Biz o çevre duyarlılığını atıkların diliyle seyircimize göstermek istedik. Avrupa standartlarında bir oyun hazırladık” diye konuştu. Sigalı, dünyanın en büyük sorunlarından olan çevre kirliliğini büyük bir açılımla festivale dönüştürerek insanları bilinçlendirmeyi amaçlayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a teşekkür etti.

reklam