DOLAR32,2443% 0.12
EURO35,1987% 0.07
STERLIN41,4192% 0.25
FRANG35,4679% 0.17
ALTIN2.519,63% 0,76
BITCOIN66.673,99-0.726
reklam

Çiler: “Kocaeli üvey evlat konumunda!”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Çiler: “Kocaeli üvey evlat konumunda!”
reklam

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’ndan CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler’in Cengiz Topel Havalimanı neden atıl durumda sorusuna itiraf gibi cevap geldi.

Uraloğlu cevabında yıllık 800 bin kapasiteli Cengiz Topel Havalimanının çalışmadığını söyledi. Çiler Önergesine cevap veren Uraloğlu; “Uçuş başvurusu yapılması halinde, başvurular ilgili mevzuat kapsamında Bakanlığımızca değerlendirilmeye alınmaktadır” dedi.

Önergesinde Cengiz Topel Havalimanı’nın Kocaeli ve Sakarya olmak üzere yaklaşık 3 milyon yerleşik nüfusa hitap ettiğini vurgulayan Çiler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na havalimanı ile ilgili çeşitli sorular yöneltmişti. Önergesinde Havalimanına sefer düzenlenmesine ilişkin program olup olmadığını ve havalimanının  2023 yılı işletme maliyetini sormuştu. Soruları arasında  Kocaeli ve Sakarya’ya en yakın aktif havalimanı olan Sabiha Gökçen’e bölgeden kaç yolcu taşındığına da yer veren Çiler’in bu sorularına Uraloğlu yanıt vermedi. Çiler’in sorularından Cengiz Topel Havalimanı’nın kapasitesinin ne olduğuna dair sorusunu yanıtlayan Bakan Cengiz Topel Havalimanı’nın yıllık 800 bin kapasiteli olduğunu belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun verdiği yanıtı değerlendiren CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler, “Sayın Bakan verdiği cevap ile Kocaeli’ye üvey evlat muamelesi yaptıklarını kabul etmiş oldu. Bir kamu iştiraki olan ve Dünyanın sayılı havayolu firmaları arasında yer alan Türk Hava Yolları’nın Cengiz Topel Havalimanına sefer düzenlememesi bu yatırımın atıl bırakılması anlamına gelmektedir. Bu yatırımları neden atıl bırakıyorsunuz? Cengiz Topel Havalimanı da Zafer Havalimanı gibi hayalet tesise dönüştü. Buna son verilmeli. Kocaeli’den Sakarya’dan yılda kaç kişi ulaşım için Sabiha Gökçen Havalimanına gidiyor neden açıklamıyorsunuz? Ben eminim ki yıllık 800 bin kişi kapasiteli Cengiz Topel Havalimanı sefer düzenlenmesi halinde bu potansiyelini rahatlıkla kullanacak ve bölgenin ulaşım merkezlerinden biri haline gelecektir” dedi.

reklam