DOLAR32,8723% 0.06
EURO35,6545% -0.1
STERLIN42,4149% -0.02
FRANG37,0060% 0.41
ALTIN2.548,54% 0,13
BITCOIN66.393,42-0.966
</div

CHP Gebze Kadın Kolları: “İstanbul Sözleşmesi Yürürlükte Kalmaya Devam Edecek”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
CHP Gebze Kadın Kolları: “İstanbul Sözleşmesi Yürürlükte Kalmaya Devam Edecek”
reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Yaşa Erdoıan bir basın açıklaması yaparak, Hafta sonunda yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” nin Türkiye olarak tek taraflı fesih edilmesi hususunda sahalarda ve alanlarda yüksek sesle haykırmaya devam edeceklerini bildirdi. Erdoğan’ın basın açıklaması şöyle:

“Hafta sonunda yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” nin Türkiye olarak tek taraflı fesih edilmesinin ülke genelinde yankıları sürerken Ülke genelinde birçok Kadın Platformu, Sivil Toplum Kuruluşu, Sendika ve Kadın Girişiminin kararnameye karşı protestoları sürerken CHP Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı ve yönetimi olarak sahalarda ,alanlarda ses olmaya ses çıkarmaya devam edeceğiz. 

“İstanbul Sözleşmesi Yürürlükte Kalmaya Devam Edecek”

İstanbul Sözleşmesinin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile fesih edilemeyeceğini, TBMM ‘nin kanun düzenlemesi ile yürürlüğe giren uluslararası sözleşmelerin ancak TBMM’nin kanun düzenlemesi ile yürürlükten kaldırılabilir. “Birçok anayasa hukukçusunun günlerdir ulusal basın ve medyada konu ilgili yer alan açıklamalardan da anlaşılacağı gibi TBMM ‘nin düzenlediği bir kanunla yürürlüğe giren Uluslararası bir sözleşmenin Cumhurbaşkanı kararnamesi ile fesih edemeyeceği açıkça görülmektedir. Bu durumda ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ yani İstanbul Sözleşmesi hala yürürlüktedir. Ülkemizi yönetenler, bu topraklarda yedi düvele, emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı kurtuluş savaşı veren bir halkı hukuksuz Cumartesi kararnameleriyle asla sindiremeyeceksiniz, susturamayacaksınız. Bizler bu toprakların Şerife Bacı’ları, Kara Fatma’ları, Halide Onbaşı’ları, Halime Çavuş’ları, Nezahat Onbaşı’ları, Çete Emir Ayşe’leri, Gördesli Makbule’leri, Tayyar Rahmiye’leri, Hafız Selman Hanım’larıyız. Haklarımızı korumaktan korkmuyoruz, yılmıyoruz, yorulmuyoruz. Bu ülkeyi yasaklarla, yolsuzluklarla, yalanlarla artık yönetemezsiniz. Hükümeti ve bakanlarını, hukuka, adalete bağlı kalmaya ve yasalara saygılı olmaya davet ediyoruz. Anadolu’da Trakya’da kurtuluş savaşının kahraman kadınları adına sizlere sesleniyorum. Biz Türkiye kadınları olarak dünyanın birçok ülkesindeki kadınlardan önce sahip olduğumuz Cumhuriyetin kazanımlarından asla vaz geçmeyeceğiz. Bırakın vaz geçmeyi mücadele gücümüzle bu coğrafyada gerçek kadın erkek eşitliğini tesis ederek gelecek kuşaklara laik, demokratik bir hukuk devleti bırakacağız”  İstanbul sözleşmesi bizim.İstanbul sözleşmesinden vazgeçmeyiz.

GEBZE CUMHURİYET HALK PARTİSİ İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANI YAŞA ERDOĞAN

reklam