DOLAR32,9632% 0.19
EURO35,4182% 0.12
STERLIN41,9052% 0.28
FRANG36,8942% 0.13
ALTIN2.464,23% -0,22
BITCOIN60.739,99-3.169

CHP Gebze İlçe Başkanı Orhan sordu: “Gebze’de deniz kumu ile yapılan okulun durumu nedir?”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
CHP Gebze İlçe Başkanı Orhan sordu: “Gebze’de deniz kumu ile yapılan okulun durumu nedir?”
reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, geçtiğimiz yılın Eylül ayında ilçemizde bulunan bir okulun dökülen sıvasında deniz kumu tespit ettiklerini ve bu durumu o zaman yetkililere sorduklarını hatırlatarak, “Küçükçekmece ilçesinde sabah saatlerinde yıkılan bir binanın da yapımında deniz kumu tespit edildi. Bina herhangi bir sarsıntı, deprem olmadan çöktü maalesef. Şimdi konunun yetkililerine ve muhataplarına soruyorum; Kocaeli’de ki okulların depreme ne kadar dayanıklı olduğunu biliyor muyuz?” diye sordu. Orhan’ın açıklaması şöyle:

Kıymetli Basına ve Kamuoyuna
Geçtiğimiz yılın Eylül ayında ilçemizde bulunan bir okulun dökülen sıvasında deniz kumu tespit ettiğimizi, konuyla ilgili yetkililerden bir açıklama beklediğimizi kamuoyu ile paylaştık. Bugün İstanbul’da Küçükçekmece ilçesinde sabah saatlerinde yıkılan bir binanın da yapımında deniz kumu tespit edildi. Bina herhangi bir sarsıntı, deprem olmadan çöktü maalesef. Şimdi konunun yetkililerine ve muhataplarına soruyorum;

Kocaeli’de ki okulların depreme ne kadar dayanıklı olduğunu biliyor muyuz?

Deniz kumu olduğu tespit edilen okulla ya da okullarla ilgili bir çalışma yapıldı mı ?

Çocuklarımız sınıflarında ne kadar güvende derse giriyorlar?

Gebze Eğitim-Sen Şube Başkanı Doç. Dr. Savaş Karabulut hocamız da basın açıklamasında değindiği gibi “Olası bir depremde enkazın altında kalacak yüz binlerce öğrenci, on binlerce eğitim ve bilim emekçisini onları deprem güvenli okullarda okusun diye teslim ettikleri yöneticiler gerçekten okulların deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığından eminler mi? Ve bunları sorguladığı için İl Milli Eğitim Müdürlüğü koca bir sendikayı ve sendika başkanı bir akademisyeni iyi niyet sınırlarını aşmak ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmek ile suçluyor. Önlem almamanın, ihmalkar bir yönetim anlayışının sonuçlarını bugün bir kez daha gördük. Daha deprem olmadan yıkılan binalar var. Deprem riski yüksek bir bölgede yaşıyoruz ve okullarımızın ne kadar güvende olduğunu maalesef bilmiyoruz. Eğitim sendikalarımız, eğitimcilerimiz ve velilerimizle dayanışma içinde konunun takipçisi olacağız. Çocuklarımız gerçekten güvenli bir eğitim alana kadar bu işin peşini bırakmayacağız.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

reklam