DOLAR32,2443% 0.12
EURO35,1987% 0.07
STERLIN41,4192% 0.25
FRANG35,4679% 0.17
ALTIN2.519,63% 0,76
BITCOIN66.673,99-0.726
reklam

Çam Kese böcekleri Gaziler ormanını bitiriyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Çam Kese böcekleri Gaziler ormanını bitiriyor
reklam

Akdeniz havzasında bulunan ülkelerde en önemli çam zararlılarından biri olarak bilinen Çam kese böceği (Thaumetopea pityocampa) adlı güve türü Gebze Gaziler ormanındaki çam ağaçlarını birer birer kurutuyor. Pek çok ağaçta çam kese böceği gözlemledik. Konuyu Büyükşehir ve Gebze Belediyesi yetkililerinin önemle ve ivedilikle dikkatlerine sunuyoruz.

Gebze’nin akciğerleri sayılan ve her gün yüzlerce vatandaşın sabah veya akşam sporu için geldikleri Gaziler Milli Park ormanınradi çam ağaçlarının çoğunu çam kese tırtılları sarmış durumda.

Konuyu aktardığımız Gebze Yenikent Muhtarı Essengül Aktaş durumu yetkilelrre acil olarak bildirdiğini açıkladı.

Akdeniz havzasında bulunan ülkelerde en önemli çam zararlılarından biri olarak bilinen Çam kese böceği (Thaumetopea pityocampa) adlı güve türü Gebze Gaziler ormanındaki çam ağaçlarını birer birer kurutuyor.

GAZİLER DAĞINDA PEK ÇOK AĞAÇ ÇAMKESE BÖCEĞİ YÜZÜNDEN KURUMA NOKTASINA GELMİŞ DURUMDA…

Küresel ölçekte Avrupa, Asya, Afrika ve Kuzey Amerika dağılımlı olan bu tür Türkiye’de Akdeniz, Ege, Marmara ile Karadeniz Bölgesi sahil kesimi ve Orta Anadolu’nun güneye bakan kesimlerinde dağılım göstermektedir. Özellikle kızılçam ormanlarında, zaman zaman da sedir ve karaçam gibi diğer ibreli ormanlarda tırtıl (larva) dönemlerinde bulundukları ağaçların ibrelerini yiyerek zarara neden olurlar.

Bu anlamda gazete olarak, durumu Kocaeli Büyükşehir yetkililerinin önemle dikkatine sunuyoruz. YILMAZ IŞIK

reklam