DOLAR33,1176% 0.08
EURO36,1189% -0.19
STERLIN42,8821% 0.09
FRANG37,2867% 0.08
ALTIN2.589,08% -0,46
BITCOIN63.554,99-1.438
</div

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev: “Azınlık hükümeti kurmak sorumluluk ve siyasi cesaret gerektirir”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev: “Azınlık hükümeti kurmak sorumluluk ve siyasi cesaret gerektirir”
reklam

Azınlık hükümeti kurmak sorumluluk ve siyasi cesaret gerektirir. Riskler taşıyor ve parlamentodaki partilerin en önemli görevlerden bazılarını çözmek için böyle bir yaklaşımı kabul edip etmeyecekleri veya erken parlamento seçimlerinin yeniden yapılıp yapılmayacağına bağlı. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, devlet başkanının ziyaret ettiği Atina’da Bulgar medyasına gazetecilerin sorularını yanıtlarken bunu belirtti.

Rumen Radev, seçimlerin amacının partilerin bir kabine oluşturarak ülke yönetiminin sorumluluğunu üstlenmesi olduğuna dikkat çekti. Bulgaristan Cumhurbaşkanına göre GERB-SDS’nin partizan bir hükümet önermesi bekleniyor. Parlamento gruplarıyla yapılan istişarelerde, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, olası bir çözüm olarak azınlık kabinesi olasılığı da tartışıldı. Devlet başkanı, “Bu, GERB liderliğinin izlemeye karar verdiği bir yol ve böyle bir hükümet önermeleri normal.” diye ekledi.
 
Kabinenin oluşumuna ilişkin yarın yapılacak oylamada “hile” beklenip beklenemeyeceği sorulduğunda Cumhurbaşkanı Rumen Radev, bunun tamamen Millet Meclisindeki milletvekillerine bağlı olduğuna dikkat çekti. “Meclisimizde her türlü hileyi, hileyi, gidişatı gördük. Bakalım yarın halkın temsilcileri nasıl yaklaşacak. Ülkenin karşı karşıya olduğu çözüm, sorumluluk ve cesaret gerektiren önemli sorunlar var” dedi.

Kaynak: https://www.president.bg/

reklam