DOLAR33,0413% 0.65
EURO36,0249% 0.4
STERLIN42,9931% 1.08
FRANG36,9546% 0.88
ALTIN2.561,47% 0,47
BITCOIN57.895,931.467
</div

Başkan Büyükakın: “Gelecek için  öğretmenlerimize güveniyoruz!”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Başkan Büyükakın: “Gelecek için  öğretmenlerimize güveniyoruz!”
reklam

Kocaeli Büyükşehir’in bünyesinde çalışan öğretmenlerle bir araya gelen Başkan Büyükakın, “Sizlerin yetiştirdiği nesiller Türkiye’sinin garantisi, teminatı olur” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Kocaeli Uluslararası Kongre Merkezi’nde düzenlenen program, yoğun tempoda çalışan öğretmenlerin moral depolamasına fırsat verdi. Başkan Büyükakın, “Yarının daha mutlu Türkiye’si için yarının daha mutlu Kocaeli’si için emek vermenizi sizlerden istiyorum” dedi.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN’A ÖĞRETMENLER GÜNÜ SÜRPRİZİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, belediye bünyesinde eğitim veren kurumlarda görev yapan öğretmenlerle buluştu. Başkan Büyükakın, etkinlikte 1979 yılında mezun olduğu Derince Turgut Reis İlkokulu’nda öğretmeni Hatice Tunay sürpriziyle karşılaştı. Başkan Büyükakın, salondan içeri girdiğinde karşısında ilkokul öğretmeni Hatice Tunay’ı görünce çok mutlu oldu. Öğretmenine sarılan Başkan Büyükakın, duygusal anlar yaşadı. Etkinliğe İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık, Bilgievleri, Akademi Lise, Spor Okulları, KOMEK, Bilim Merkezi, Kâğıt Müzesi, Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi, Konservatuvar, Beyaz Kalpler, Kadın Aile Müdürlüğü’nde görevli eğitmenler katıldı. Program sonu öğretmenlere hediye takdim edildi.

İŞTE BENİN ESERİM MEYDANDA

Başkan Büyükakın’ın ilkokul öğretmeni Hatice Tunay, bir milletin oluşumunu sağlayan genç öğretmenlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Başta Başöğretmen Atatürk ve şehit öğretmenlerimizin ruhları şad olsun. Sizlerle burada olduğum için çok mutluyum. Eserin altında imzası olmayan tek sanat öğretmenliktir. İşte benin eserim meydanda; Başkan Tahir Büyükakın. Böyle bir öğrencimizi belli bir yerde yakalama fırsatına nail olmak bizleri çok mutlu etti” dedi. Konuşmanın ardından Başkan Büyükakın, ilkokul öğretmeni Tunay’a çiçek takdim edip, KOMEK Sepetinden tablo hediye verdi.

“ÖĞRETMENLİK EN GÜZEL MESLEKTİR”

Programda tüm öğretmenlerin, Öğretmenler Günü’nü kutlayarak konuşmasına başlayan Başkan Büyükakın, “Tabi benim için çok duygulu bir an. Değerli öğretmenim ile benim burada buluşturmanız hem ona hem de bana böyle bir sürpriz yaşatmanız bizler için güzel bir anı oldu. Evet eserlerinin altında imzası olmayan kişilerdir öğretmenler belki. Ama öyle bir imza atarlar ki siz bile farkına varmazsınız. Neyi öğrettiğinizin farkında olmazsınız o zaman. Ama her hareketinizden bir şeyler öğrenir, eğitim verdiğiniz insanlar. Farkında olmadan bunu yaparsınız. Oturmanızla yaparsınız. Kalkmanızla yaparsınız. Bir olaya ilişkin tavrınızla yaparsınız. Duruşunuzla yolda yürüyüşünüzle insanlarla iletişim biçiminizle öğretirsiniz. Farkında olmadan. Mesela genç yaştaki bir çocuğa bir delikanlıya bir kızımıza daha küçük yaştaki bir çocuğa fark etmeden her şeyi öğretirseniz. Aslında burada farkında olmadığımız bir mekanizma işler” şeklinde konuştu.

‘’HEM ANALIK, HEM DE ÖĞRETMENLİK YAPTI’’

‘’İnancımız ve tarihten gelen kadim geleneklerimiz, bize öğretmenliğin ne kadar saygın bir meslek olduğunu öğretiyor” diyen, öğretmeni Hatice Tunay’ın ilkokuldayken kendilerine hem analık, hem de öğretmenlik yaptığını anlatan Başkan Büyükakın, “Geriye dönüp düşünüyorum zaman zaman. Ben de öğretmenlik yaptım. Bizimki de öğretmenlik mesleği aslında. Profesyonel manada ben de bir öğretmenim. Ne yaparız? Ne ederiz? Nasıl öğretiriz? Öğretmediğimizi zannettiğimiz ama aslında iletişim kurmadan öğrettiğimiz şeyler nelerdir? diye düşünürüm zaman zaman. Mesela ben öğretmenimden ne öğrendim diye geriye dönük düşündüğümde öğrendiğim en önemli ögeyi tek bir kelimeyle ifade edersem; disiplin. Hocamız gerçekten bize disiplinli olmayı öğretti. Ben hala defterimizdeki ödevlere attığı imzanın parafın şeklini bile hatırlıyorum. Karnemizi notları yazarken el yazısının ne kadar güzel olduğunu hatırlıyorum. Şu anda o yazı gözümün önünde benim” şeklinde konuştu.

‘’İLETİŞİM SADECE SÖZLE OLMAZ’’

Hayatımızdaki titizliğin farkında olmadan nasıl miras bırakıldığını salondaki öğretmenlere anlatan Başkan Büyükakın, konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Bazen el yazısını taklit edersiniz. Bazen sınıftaki öğretme biçimini taklit edersiniz. Bazen bir olaya karşı davranışlarını taklit edersiniz. Ben biliyorum ki şu anda bunları söylerken sizin zihninizde de bazı simalar beliriyor. Buna benzer olaylar hatırlıyorsunuz. Bir öğretmenimizin bir davranışı hatırınıza geliyor. Eminim her birinizin zihninde bu canlanmalar oluyor. Çünkü insanlar birbirleriyle sadece sözlerle iletişim kurmazlar. Oturuşlarıyla, bakışlarıyla da iletişim kurarlar. Mesela burada şöyle bir örnek verebilirim. Bir kafede oturduğunuzu düşünün. Bir arkadaşınıza bir masada oturuyorsunuz. Yandaki masa ile bir şey konuşmuyorsunuz aslında değil mi? Ama onlarla iletişim içinde olmadığınızı söyleyebilir miyiz? Söyleyemeyiz. Onların duyacağı bir şekilde konuşmazsınız mesela. Demek ki iletişiminiz devam ediyor. Sözel olmayan iletişim aslında bizim birbirimize öğrendiklerimizi de anlamanıza yardımcı olacak bir kavramak.” ifadesini kullandı.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E BAŞÖĞRETMENLİK SIFATI

24 Kasım Öğretmenler Gününün kutlanmasının sebebinin Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e başöğretmenlik sıfatının verilmesi olduğunun altını çizen Başkan Büyükakın, “Başöğretmen Atatürk’ün de bir öğretmeni vardı değil mi? ‘İkimizin de adı Mustafa karışmasın senin adın Mustafa Kemal’ olsun diyen bir öğretmeni vardı. O da onun hamurunu karmıştır. O hamuru kararken o çocuğun bir gün Türkiye Cumhuriyeti’ni kuracağını biliyor muydu? derseniz. Aklının ucundan geçmiş midir? Geçmemiştir. Siz yarın kimi yetiştirdiğinizi bilmiyoruz. Böyle bakarsanız yaptığınız işin aslında ne kadar kutsal bir iş olduğunu çok daha iyi anlıyorsunuz. Bazen bir milleti kurtaran bir çocuğun zihnini mayalıyorsunuz belki de” açıklamasını yaptı.

ÖĞRETMENLİĞİ DAHA ÇOK SEVİYORUM

Asıl yatırım yapılması gerekenin eğitilmiş insan olduğuna dikkat çeken Başkan Büyükakın, sözlerini şöyle tamamladı; “Eğitilmiş insan ihtiyacı varsa gerçek farkı yaratan buysa o zaman bizim önce kime asıl yatırım yapmamız lazım öğretmene. Çünkü insanı eğitmek için öğretmek için önce öğretmen lazım. Yaptığınız iş çok kutsal. Yaptığım işi mi öğretmenliği mi daha çok seviyorum? diye bana bir soru sorulsa vereceğim tek cevap var; Öğretmenliği daha çok seviyorum. Öğretmeyi daha çok seviyorum. ‘’ Başkan Büyükakın, Büyükşehir bünyesinde görev yapan öğretmen ve eğitimcilere de çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

SEFA DOĞANAY’DAN MUHTEŞEM STAND UP GÖSTERİSİ

Etkinlikte ünlü stand up sanatçısı Sefa Doğanay sahne aldı. Doğanay önceki gün Gebze’deki gösterisinden sonra öğretmenlere, yine unutulmaz bir gece yaşattı. Türkiye onu “Yetenek Sizsiniz Türkiye” isimli televizyon programıyla tanıdı. Yeteneği ile herkese parmak ısırtan, mütevazı ve samimi kişiliğiyle taraflı tarafsız herkesin gönlünde taht kuran ünlü komedyen, başarı merdivenlerini tüm zorluklara rağmen koşar adım tırmanmaya devam ediyor. Kısa zamanda Türkiye’nin en çok aranan yeteneklerinden biri olan Sefa Doğanay sahnede kaldığı sürede öğretmenlere keyifli dakikalar yaşatan Doğanay, gösterinin sonunda öğretmenlerin yakın ilgisiyle karşılaştı.

reklam