DOLAR33,0562% 0.12
EURO36,0329% 0.02
STERLIN42,8927% -0.05
FRANG36,9257% 0.17
ALTIN2.578,96% 0,36
BITCOIN64.500,003.203
</div

Bakan Varank; “Kocaeli, Bizim Adeta İkinci Evimiz”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Bakan Varank; “Kocaeli, Bizim Adeta İkinci Evimiz”
reklam

Ford Otosan tarafından Başiskele Belediyesine hibe edilen hizmet araçlarının teslim töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Vali Seddar Yavuz’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Uluslararası Fuar Merkezinde gerçekleştirilen törene; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Vali Seddar Yavuz’un yanısıra, Kocaeli Milletvekilleri Emine Zeybek, Cemil Yaman, İlyas Şeker, Sami Çakır, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Vali Yardımcıları Abdul Rauf Ulusoy ve İsmail Gültekin, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, ilçe belediye başkanları,  Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Başiskele Belediyesinin hizmetlerinin yer aldığı tanıtım filmi sunuldu.

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç Dr. Tahir Büyükakın’ın konuşmalarının ardından Vali Seddar Yavuz yaptığı konuşmalarında; “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hepimizin gerçekten hayalini kurduğu, bir gün acaba bizde de gerçekleşir mi diye düşlediğimiz, özendiğimiz birçok gelişmeve yenilik bu son 18 yılda hayatımıza girdi. Öylesine büyük başarılar elde ettikki, içinde bulunduğumuz şartlar nedeniylebu başarıları bazen idrak etmekte, bazen de kavrayabilmekte sorunlar yaşadık.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Yatırımcılar Açısından Güvenli Bir Ülke Olmaya Devam Ediyor

Bakan Varank’ın ilimizi sık sık teşriflerinin herkesi cesaretlendirerek, daha fazla çalışmasına vesile olduğunu vurgulayan Vali Yavuz;Kocaeli bu 18 yılda gücüne güç katmış, Türkiye Cumhuriyeti Devleti dünya ile yarışan rekabet eden bir Ülke haline gelmiştir. İlimiz, bilimsel ve teknolojik altyapısıyla, güçlü sanayisiyle ve yetişmiş insan gücüyle Türkiye Cumhuriyeti Devletine büyük katkı sunuyor ve rekabetimize güç katıyor. 2023 yılına uzanırken küresel bir oyuncu ve aktör olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Dolayısıyla dış yatırımcılar için Türkiye Cumhuriyeti Devleti karlı ve güvenli bir ülke olmaya devam ediyor. Bizde bu şehirde hizmetlerimizi, yatırımlarımızı bütün kuruluşlarımızla tam bir uyum içerisinde, tam bir takım oyunu halinde yapmaya gayret ediyoruz. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Bakanlarımızın emir ve talimatlarıyla bu şehri daha iyi bir yere taşımaya,  halkımızın refah ve huzurunu sağlamaya gayret ediyoruz. Sayın Bakanımızın sık sık şehrimize gelerek özellikle hizmet ve yatırımlarımız konusunda destekleri bizleri ümitlendiriyor, cesaretlendiriyor, daha fazla çalışmamıza vesile oluyor. Kocaelili kardeşlerimiz Sayın Bakanımıza büyük bir saygı ve hürmet duyuyor. Özellikle pandemi döneminde salgınla mücadelede temizliğin, hijyenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu araç filosuyla birlikte Belediye Başkanımızın çok daha güzel hizmetler vereceğine gönülden inanıyoruz. Bu vesileyle şehrimize değer katan ve diğer taraftan sosyal projelere destek veren Ford Otosan’ı ve kıymetli Genel Müdürünü tebrik ediyorum.” diyen Vali Seddar Yavuz ilimizi teşrif eden Sayın Bakanımıza, İlimize sağladıkları imkan ve katkılarından dolayı şükranlarını sundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptığı konuşmalarında; “Ford Otosan tarafından Başiskele Belediyemizehediye edilenhizmet araçlarının teslim töreni vesilesiyle sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyor, Hepinizi saygıyla, muhabbetle selamlıyorum.

Türkiye’nin Her Yanında Üretim ve Yatırım Gündemi Yoğun Şekilde Devam Ediyor

İki günlük Mersin, Adana, Gaziantep ve Kilis’e uzanan yoğun programlarımızın ardından bugün Kocaeli’ndeyiz. Tabi Kocaeli bizim adeta ikinci evimiz. Çünkü Türkiye sanayisinin kalbi burada atıyor. Bu yüzden farklı vesilelerle yolumuz sürekli Kocaeli’ne düşüyor. Ama hamdolsun sadece Kocaeli değil Türkiye’nin her yanında üretim ve yatırım gündemi yoğun şekilde devam ediyor.

Adana’da petro kimya ve enerji, Mersin’de nükleer santral, Kilis’te yeni OSB projelerinde geldiğimiz son aşamaları bizzat yerinde değerlendirdik. Ben gittiğim her yerde şunu çok net görüyorum. Türkiye üreterek büyümenin tadını aldı. Bu yüzden ülkemizin dört bir köşesindenyeni yatırım haberleri peş peşe geliyor. Güçlü sanayi alt yapımız, çalışkan iş gücümüz, tedarik zincirlerindeki avantajlı konumumuz dünyanın her yanından yatırımcılar için Türkiye’yi cazip kılıyor.İşte bugünaslında bunun güzel bir örneği için Kocaeli’ndeyiz.

Ford Otosan, bulunduğu şehre daha fazla katkı sağlama şuuruyla Başiskele Belediye’mize 71hizmet aracıhibe ediyor.Ancak bu sosyal sorumluluk projesi çok daha büyük bir anlamı ihtiva ediyor.Bu bağışFord Otosan’ın ülkemizde yapacağı yeni yatırımınilk kazanımlarından biri.Bildiğiniz gibi otomotiv sektörünün lider üreticilerinden olan Ford Otosan, “Gelecek Nesil Ticari Araç ve Batarya Üretimine ilişkin Başiskele’de yeni yatırım kararı aldı. Yaklaşık 2 Milyar Euro tutarındakibu yatırım ülkemiz ekonomisineçok önemli bir ilave katma değer sağlayacak.Araç üretim kapasitesini yıllık 210 bin adet artıracak,

3 bin kişiyedoğrudan istihdam oluşturacak.Tabi tedarik zincirleri vasıtasıyla on binden fazlailave istihdama da katkı sağlayacak.Yeni kurulacak tesiste sadece konvansiyonelaraç üretimi yapılmayacak. Dünyadaki trendlere uygun olaraktam elektrikliaraçlar ve bunların bataryaları daburada üretilecek. Yani bu yatırım, ülkemizin elektrikli araç üretiminde önemli bir merkez olmasına dakatkı sağlayacak.

Türkiye Çok Güçlü Bir Otomotiv Üreticisi Konumunda

200 binin üzerinde insanımızın otomotiv sektöründe çalıştığını belirten Bakan Varank; Hükümet olarakbu topraklaradeğer katantüm yatırımcılarımızınher zamanyanında olduk, olmaya devam ediyoruz.Ford Otosan’ınyatırımını da geçtiğimizAralık ayında yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile proje bazlı teşvik kapsamında destekliyoruz.Bu yatırım kararınıben her şeydenönce Türkiye’yeolan güvenin bir nişanesi olarak görüyorum.Türkiye çok güçlü bir otomotiv üreticisi konumunda.Bakınız otomotiv sektörü 2020 yılında yaşadığımıztüm olumsuzluklara rağmen,25 Milyarın Doların üzerinde bir rakamla yine ihracatımızda öncü oldu.5 kıtada200 ülkeyeihracat yapıyoruz.200 bininüzerinde çalışanbu sektörden evine ekmek götürüyor.Gerçektenmuazzam bir üretim ve inovasyon ekosisteminden bahsediyoruz.Tabi otomotiv sektöründe yapılan yatırımlar sanayinin diğer alanlarıiçin de gelişim ve ilerleme fırsatları sunuyor.Tedarikçileri besliyor, büyütüyor, yeni oyuncuları ekosisteme kazandırıyor.Bu anlamda Türkiye’ninotomotiv sektöründeki gücünün, dünyanın her yanından yatırımcılar içinbir fırsat kapısı olduğunun bentekrar altınıçizmek istiyorum.

Başiskele belediyesine hibe edilen hizmet araçlarının faydalı hizmetlere vesile olmasını temenni eden Bakan Varank;Ford Otosanzaten bu gücünen önemli aktörlerindenbiri olarak,yeni yatırımkararını dabu vizyonla aldı. % 70’e yakın yerlilik, % 90’a varan ihracat oranı ileFord Otosan firmamızın gerçekleştireceğibu yatırım inşallah ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sunacak.Ben bu karar için tüm şirket yetkililerinitebrik ediyorum.Elbette bu işlerde yerel paydaşlarçok önemli.Yatırımın gerçekleşeceği Başiskele belediyemiz sağolsun, hükümetimizin yatırımcı dostubakış açısınıonlar da sergiliyorlar.Hem ilçehem büyükşehir belediyemiz bu süreçte firmamızınyanında olmaya devam edecek.Özellikle küresel firmalar,yerelle işbirliğinin önemini iyi bilir.Ford Otosan dabu vizyonlahareket etti.Bu yerelbirlikteliğinen güzel örneği de işte bugün bağışlanan71 hizmet aracı.Ben bu araçların faydalı hizmetlere vesile olmasını temenni ediyorum.Tabi araca, iş makinasına sahip olmakher şey demek değil.Önemli olan onları, halkın hizmetinde akıllı ve planlıbir şekilde kullanabilmektir.

Şehirler, Etkin ve Dirayetli Bir Yönetim Bekler

Tüm imkanlarıelinde olan bazı CHP’li büyükşehir belediyelerinin,şu son günlerde yaşanan kar yağışındanasıl sınıfta kaldıklarını ibretle izliyoruz.Belediyelerin yetersiz kaldığı yerde karayolları ekiplerimizcanla başla mücadele ediyor.Biliyorsunuzbazıları kayak tatilini çok seviyor.Bu işlerkar romantizmi yaşamaya benzemez, şehirler etkin ve dirayetli bir yönetim bekler.Tuzluklakar tuzlaması yaparsanız elbette netice alamazsınız!Ben buradahem büyükşehir belediye başkanımızahem ilçe belediye başkanımıza sordum, Kocaeli’ndebir sıkıntı yaşanmadı.HamdolsunAk Partili belediyeler 24 saat hizmette.Başiskele belediyesibugün teslim aldığı araçlarla hizmetlerini artık çok daha etkin bir şekilde sürdürecek.

Usta Kaptan, Dalgalı Denizde Belli Olur

Sanayicilerimizin pandemi döneminde ustalıklarını tescillediklerini vurgulayan Bakan Varank; Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki hükümetimizin öncelikli gündemi her zaman olduğu gibi milletimizin refahını artırmak, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesininüzerine taşımak.Bu gündem doğrultusundagece gündüz çalışıyoruz, çalışmayadevam edeceğiz.Pandemi sürecinde uyguladığımız dengeli ve koordineli politikalarla Türkiye’yipek çok ülkeden pozitif yönde ayrıştırmayı başardık.Tüm imkanlarımızı seferber ederek pandeminin çalışanlarımız ve işletmeler üzerindeki etkisini asgari düzeyde tutmaya gayret ettik.Elbette otomotivana ve yan sanayisinin de sunduğumuz desteklerdenazami fayda sağlamasınaözen gösterdik.Usta kaptan, dalgalı denizde belli olur.Sanayicilerimiz pandemi döneminde ustalıklarınıadeta tescillediler.Uluslararasıtedarik zincirinde yaşanan aksaklıklara rağmen üreticilerimiz yurt içi ve yurt dışı taahhütlerini eksiksiz yerine getirdiler. Pandemi sürecinde tüketici tercihlerinde yaşanan değişime yanıt verebilmekiçin üretim yapılarını ivediliklerevize ettiler.Bu gayretler neticesinde ülkemiz, yerli ve yabancı yatırımcılar açısından güven tazeledi.Bu güvenle birlikte artan yatırım iştahını verilerden de gözlemleyebiliyoruz. 2020 yılınınilk onbir ayında yatırım talebisalgına rağmen yüzde 30 artış gösterdi. Yakın zamanda açıklanan kasım ayı sanayi üretimverisi de yılın son çeyreğinde güçlü bir büyümeyeişaret ediyor.Yüzyılın en büyük sağlık ve ekonomi krizinin yaşandığı 2020 yılını pozitif bir büyümeyle tamamlayacağımıza inanıyoruz.OSB’lerdekielektrik tüketim verileri ve tüketici talebine ilişkinöncü göstergeler, 2021 yılına dagüçlü başladığımızın sinyallerini veriyor.Yoğun aşılamayla pandeminin etkilerini geride bırakarak, 2021 yılında Türkiye’nin rotasını üretim, istihdam ve ihracatta tutmaya devam edeceğiz.

Sektörün Geleceğini; Yazılım ve Yapay Zeka Teknolojileri Belirleyecek

Tüm üretilen araçlarda yerlilik oranını %75’e çıkaracaklarını belirten Bakan Varank; Tabi konu otomotiv olunca, Türkiye’nin Otomobili ile bağlantılı olarakinşa etmekte olduğumuzyeni nesil mobil araçlar ekosistemine değinmedengeçmek olmaz.Sektörle sıkıiş birliği içinde hazırladığımız, yakında yayınlayacağımız “Mobilite Araç ve Teknolojileri Yol Haritası”nda kendimize somutve iddialı hedefler koyduk. Bunların birkaçına kısaca değinmek istiyorum.Tüm modlarda üretilen araçlarda; yani otomobilden lokomotife,ticari araçlardan gemilere yerlilik oranlarını %75’e çıkaracağız.2030 yılında; elektrikli, bağlantılı ve otonom hafifve ağır ticari araç üretimindeAvrupa’da lider ve dünyada ilk 5’te olmayı hedefliyoruz.Batarya modül, paketleme ve hücre yatırımlarıyla, ülkemiziBatarya Üretim Merkezlerinden biri yapmak istiyoruz.Alt teknolojilerin geliştirilmesi de üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir başka husus.Bu manada; elektrik-elektronik sektöründeüretim yapan yetkin şirketlerimizin, otomotiv sektörüne üretim yapmasını destekleyeceğiz.Elektrik motoru, inverter, yerleşik şarj cihazları,termal yönetimi ve kompresör gibikritik bileşenlerde üretim yapan bir ekosistemi oluşturmanın peşindeyiz.Sektörün geleceğini; yazılım ve yapay zeka teknolojileri belirleyecek.Türkiye bu fırsat penceresindenen iyi şekilde faydalanabilecek entelektüel sermayeye sahip.Siber güvenlik,sürüş güvenliği ve sürücü davranışlarının modellenmesi yazılımları başta olmak üzere, bağlantılı veotonom araç yazılımları geliştirip, bunların ihracatını yapan ilk 10 ülke arasına girmek istiyoruz.Belirttiğim gibi yakın zamandayol haritamızı kamuoyuyla paylaşacağız.Elbettebu gelişmelerden Türkiye’de yerleşik tüm markalar faydalanacak,bu ekosistemiçinde üretim yapmakla uluslararası pazarlardakirekabet güçlerini artıracaklar.

Yapılan 1 Birim Yatırım, Ekonomiye Misliyle Katma Değer Olarak Geri Dönüyor

Otomotiv sektörü, sahip olduğuileri ve geri bağlantılar nedeniyle sanayimiz açısından kritik bir öneme sahip.Dolayısıyla yapılan1 birim yatırım, ekonomiye misliyle katma değer olarak geri dönüyor.Ben, Ford Otosan’ı aldığı yatırım kararı dolayısıyla tekrar tebrik ediyorum. Başiskele Belediyemizinteslim aldığı araçların da hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.Bu araçları bağışlayan firmamıza, yerelde böyle bir işbirliği geliştiren belediye bakanımıza daayrıca şükranlarımı sunuyorum.Sözlerimeson verirken, törenimize iştirak eden her birinize yürektenteşekkür ediyor,hepinizi saygıyla selamlıyorum.Sağolun, varolun.Allah’a emanet olun.” diyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuşmalarının ardından protokol üyeleri ile birlikte günün anısına fotoğraf çektirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Başiskele Belediyesine hibe edilen hizmet aracını kullanarak test sürüşü yaptı ve araçların hayırlı olması temennisinde bulundu.

Törenin ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ve Vali Seddar Yavuz, Başiskele Yeniköy’de yapımı devam eden Kocaeli Üniversitesi Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi inşaatında incelemelerde bulundular.

İncelemede; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Vali Seddar Yavuz’a Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ve Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü eşlik etti.

İnşaat alanını gezerek incelemelerde bulunan Bakan Varank ve Vali Yavuz, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldılar.

Bir sonraki ziyaretlerini Ford Otosan Fabrikasına gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ve Vali Seddar Yavuz, Genel Müdür Haydar Yenigün’den bölgemize ve istihdamın artmasına yönelik yapacakları yeni yatırımlar hakkında bilgi aldılar. Fabrikayı gezerek, çalışmaları yerinde inceleyen Bakan Varank ve Vali Yavuz, personellere çalışmalarında kolaylıklar dilediler.

reklam