DOLAR32,9632% 0.19
EURO35,4182% 0.12
STERLIN41,9052% 0.28
FRANG36,8942% 0.13
ALTIN2.464,23% -0,22
BITCOIN60.739,99-3.169

57. Kütüphane Haftası Gebze’de Törenle Kutlandı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
57. Kütüphane Haftası Gebze’de Törenle Kutlandı
reklam

57. Kütüphane Haftası Gebze’de Törenle Kutlandı.

  Törene Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan,  Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, Garnizon Komutanı Vekili P. Astg. Muhammed Sait Başpınar, Jandarma Komutanı Binbaşı Barış Eke, İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, İlçe Müftüsü Selçuk Kılıçbay, Kütüphane Müdürü Tevhide Buğan, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Kadriye Aydemir, diğer protokol üyeleri, Siyasi Parti İlçe Başkanları, STK Temsilcileri ile öğretmen, öğrenci ve aileleri katıldı.


Kütüphane Müdürlüğü, Gebze Belediye Başkanlığı, Gebze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan ve Yücel Boru Fen Lisesi Müdürlüğünün de destek verdiği 57. Kütüphane Haftası kutlama programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kütüphane Müdürü Tevhide Buğan’ın açılış konuşması ile başladı.
Kütüphane Müdürünün ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak ve Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz de konuşma yaparak kitap okumanın önemine dikkat çektiler.  Gebze Belediye Başkanı konuşmasında Gebze ilçesine yeni Kütüphane açılacağı müjdesini verdi.

Törende konuşma yapan Kaymakam Mustafa Güler; “Bizler nesil olarak iyi örnek olamadık. Siz gençlere kitap okumayı tavsiye edip, biz kendimiz yapmıyorsak siz gençlerde buna uymazsınız. Yani kitap okumanın ne kadar değerli olduğunu anlatıp, eve geldiğimizde televizyonu açıp yatıncaya kadar karşısında zaman geçirirsek hiçbir öğrencimiz, hiçbir gencimiz kitap okuma alışkanlığı edinemeyecektir.  Maalesef televizyon izleme alışkanlığının yüksek, kitap okuma alışkanlığının düşük olduğu bir dönemdeyiz. Dinimizin ilk emri “OKU” ama biz daha çok izlemeyi ve dinlemeyi tercih ediyoruz. Yani dinimizin bu emrine de riayet etmiyoruz. Diğer ülkelere oranla ülkemizde yılda kitap basımı ve kitap okuma alışkanlığı oldukça düşük. 100 kişiden 4 veya 5 kişi kitap okumaktadır. Bu konuda karnemiz zayıf, ama kitap olmadan medeniyet olmaz, okuma olmadan medeniyet olmaz. Gençlerimize sesleniyorum, bakın önünüzde sınav var, başarılı olmak istiyorsanız mutlaka kitap okuyacaksınız. Kitap okumak ufkunuzu genişletir, hızlı okuma hızlı anlama gücünüzü arttırır. Sınava girdiğinizde eğer kitap okumuyorsanız 100 sorunun 60’ında kalırsınız, bazı soruları tekrar okumak durumunda kalırsınız ve diğer soruları cevaplamadan zaman bitmiş olur. Bu alışkanlığı kazanmak da ancak bol kitap okumakla olur” dedi. 
Kaymakam Güler, ilçemizde bir Halk Kütüphanesi ve bir de Belediyemizin Kütüphanesinin olduğunu, ancak bu sayının yeterli olmadığını, Kütüphanelerin yaşam merkezi olması gerektiğini ve yeni Kütüphaneler açılması gerektiğini belirtti. 
Kaymakam Güler konuşmalarında “Göreve başladığımdan bir yıl sonra Kütüphanemizin tadilatına başladık ancak yüklenici firmanın ödeme güçlüğü yaşaması sonucu sözleşmeyi fesih ettik. Valiliğimiz YİKOB Müdürlüğü yeniden ihaleye çıkacak ve yeni bir müteahhit ile tadilatımızı bitirip inşallah en kısa sürede Kütüphanemizi gençlerimizin hizmetine sunacağız” dedi. Kaymakam Mustafa Güler programın hazırlanmasında emeği geçen Kütüphane Müdürlüğü, Gebze Belediye Başkanlığı Kültür Müdürlüğü, Gebze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü ve Yücel Boru Fen Lisesi Müdürlüğüne teşekkür etti. 

Günün anlam ve önemine dair konuşmalardan sonra Gebze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü öğrencisi Rabia Nur Alkuş “Kütüphane” adlı şiiri seslendirdi. Akabinde Yücel Boru Fen Lisesi Müdürlüğü öğretmenleri Türkülerimizden oluşan mini Halk Müziği konseri verdiler. Daha sonra Gebze Belediyesi Kütüphanelerinden ve Gebze İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü okurlarından en çok kitap okuyanlara ödülleri verildi.

reklam