DOLAR32,7630% -0.05
EURO35,1558% -0.07
STERLIN41,5268% -0.16
FRANG36,8236% -0.09
ALTIN2.456,93% -0,04
BITCOIN66.520,000.591
reklam

Soydaşlar yarın sandık başında

11 Temmuz Pazar günü Bulgaristan’da gerçekleştirilecek Genel Seçimler’de soydaşların oy kullanmasının önemine yönelik bir açıklama yapan BUL-TÜRK Kocaeli Temsilcisi Alptekin Cevherli, ‘Unutmayın bugün her şey sizin elinizde’ dedi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Soydaşlar yarın sandık başında
reklam

 

Bulgaristan’da 4 Nisan’da yapılan parlamento seçimi sonrası koalisyon hükümeti kurma çalışmaları başarısız olunca 11 Temmuz’da erken seçime gitme kararı alınmıştı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği (BUL-TÜRK) Kocaeli Temsilcisi Alptekin Cevherli, Bulgaristan’da en büyük sıkıntı, halkın seçimlere ilgi göstermemesi. Ama bunu Türk soylu Bulgaristan vatandaşlarımız kendi lehlerine artı bir pozisyon haline getirebilirler dedi.

Geçen seçimlerde yüzde 45 civarında bir katılım olduğunun altını çizen Cevherli, özellikle Türklerin yoğun olduğu bazı yerlerde oy kullanımı Bulgaristan ortalamasının da altında kalarak yüzde 35 civarında kalmıştı dedi.

 

HEDEF TÜRKİYE’DEN 100 BİN OY

Bu durumda dahi çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi, ülkenin 4’üncü büyük partisi olmuştu. İnanıyorum ki, Türkiye’deki Bulgaristan vatandaşı soydaşlarımız oylarını kullandıklarında Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’nin 2’inci veya en kötü ihtimalle 3’üncü parti olması işten bile değildir.

Bizim hedefimiz Türkiye’de bu seçimde en az 100 bin soydaşımızın oy kullanması yönünde.

Ama bunun için hem Bulgaristan’da hem de Türkiye’de soydaşlarımızın vatandaşlık görevlerini yerine getirmeleri ve oylarını kullanmaları gerekiyor.

DEVİR BİRLİK DEVRİDİR

İki komşu ülke arasında dostluk köprüsü durumundaki Bulgaristan Türklüğü’nün kendi değerlerine sahip çıkması için oy kullanması kaçınılmaz bir zorunluluktur.

İstikrarlı bir Bulgaristan, Türkiye’nin de yararına olacak, AB’de de Türkiye’nin elini daha güçlü hale getirecektir, dedi.

Daha fazla demokrasi, hak ve özgürlükler için sandıklara sahip çıkılması gerektiğine önemle dikkat çeken Cevherli, soydaşlarımız unutmasınlar ki, ‘Bugün her şey kendi ellerinde. Devir bölünerek küçülmektense, birleşerek güçlenme devridir.’ BUL-TÜRK olarak oy pusulasındaki 7 numaralı parti olan; Hak ve Özgürlükler Hareketi’ni destekliyoruz. Haydi 11 Temmuz Pazar günü sandık başına!… diyerek sözlerini tamamladı.

KOCAELİ’NDEKİ SANDIKLAR

Kocaeli ilimizdeki sandıkların yerleri şu şekildedir:

Gebze’de Kroman Çelik İlkokulu’nda 2 sandık var.

Darıca’da Bağlarbaşı İlkokulu’nda.

Çayırova’da Hanife Soykan Orta Okulu’nda

Körfez’de Ahmet Taner Kışlalı İlkokulu’nda.

İzmit’te Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Orta Okulu’nda.

reklam